pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

ahat ili. Siostra bogów

Autor książki:

Olga Tokarczuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Słowo obraz terytoria
Rok wyd.: 2024
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 190x245 mm
EAN: 9788383250953
ISBN: 978-83-8325-095-3
Data: 2024-04-02
78.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Historia sumeryjskiej bogini wojny i miłości Inanny, zstępującej do podziemnej krainy umarłych, by po kilku dniach powrócić do świata żywych, jest jednym z najstarszych mitów ludzkości, którego echa odbijają się w świętych tekstach Babilonu, Grecji czy chrześcijaństwa. Olga Tokarczuk dwukrotnie próbowała opowiedzieć ją na nowo - najpierw w powieści Anna In w grobowcach świata, a później w libretcie do opery Ahat ili. Siostra bogów Aleksandra Nowaka. Odnalazła w niej uniwersalną opowieść o Bogini i odkryła, że jej zrozumienie pozwala zapanować nad lękiem przed śmiercią, a tym samym osiągnąć nieśmiertelność.

Tekstowi libretta Olgi Tokarczuk towarzyszy erudycyjny, bogato ilustrowany komentarz Zbigniewa Mikołejki, objaśniający wędrówkę mitologicznych motywów w czasie i przestrzeni. Wspólnie - pisarka noblistka i wybitny religioznawca - w akcie literackiej i filozoficznej archeologii docierają do najgłębszych pokładów niezmiennych ludzkich wyobrażeń, lęków i pragnień.

Jestem głęboko przekonana, że poprzez Inannę mamy możliwość w najmniej zapośredniczony sposób dotknąć ogromnej, zamierzchłej, zapomnianej i właściwie niemożliwej do odtworzenia mitologii Bogini i że jej mit sięga czasów sprzed wielkiej politycznej, społecznej i religijnej rewolucji, której efektem było powstanie patriarchalnych społeczeństw ludzkich.

Olga Tokarczuk
Uniwersalizm ów ma u podstawy objawienie najgłębszych prawd o pospólnej, powszechnej i wciąż jednak niezmiennej, przynajmniej w jej zasadniczych zrębach, kondycji ludzkiej, jej troskach i trwogach, jej przepastnych, nierozstrzygalnych dramatach, jej pustoszeniu przez nicość.

Zbigniew Mikołejko

Książka "ahat ili. Siostra bogów" - Olga Tokarczuk - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Słowo obraz terytoria. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2024 r. Cena 78.17 zł. Zapraszamy na zakupy!