pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Adam Weyde a procesy modernizacyjne armii rosyjskiej na przełomie XVII i XVIII wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: WUB
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788374317061
ISBN: 978-83-7431-706-1
Data: 2022-03-29
83.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

To doskonale przeprowadzone badanie naukowe zasługuje na publikację z następujących powodów: w nowatorski sposób przyczynia się do poznania procesu modernizacji Rosji w okresie Piotra I, a poprzez gruntowną rekonstrukcję korzeni reform wojskowych i ich realizację, rzuca nowe światło nie tylko na owe rosyjskie zmiany w zakresie wojskowości, ale także na warunki modernizacji państwa w ogólnym wymiarze. Podjęty proces badawczy przynosi nowe ustalenia empiryczne, a także przekonującą reinterpretację niektórych kluczowych problemów, przy wykorzystaniu teorii aktorów-sieci jako narzędzia analitycznego i ram interpretacyjnych. Analizując dokonania i życie osobiste Adama Weyde, świadomie skupiają się na osobowości tzw. drugiego planu, działaczu polityczno-wojskowym, aby podkreślić, w jaki sposób autokratyczna reforma została osadzona w bardzo złożonych procesach wymiany doświadczeń i wiedzy zawodowej oraz interakcji międzyludzkich.

Z recenzji prof. Michaela G. Müllera

Mamy do czynienia z fundamentalnym opracowaniem historycznym poświęconym roli jednostki uczestniczącej w procesie reformy państwowej Piotra I, której rezultatem było przekształcenie Państwa Moskiewskiego w Imperium Rosyjskie. Generał Adam Weyde (1667-1720), urodzony w niemieckiej rodzinie luterańskiej w Moskwie, stał się jednym z ludzi reformy - osobą z najbliższego otoczenia cara, realizującą jego rozkazy w zakresie budowy regularnej armii. Na kartach swojej pracy odpowiadają na bardzo istotne pytania - w jaki sposób odbywała się swoista rekrutacja takich właśnie ludzi spośród ogólnej masy ludzi zobowiązanych do służby oraz w jaki sposób pięli się po szczeblach kariery w armii i aparacie państwowym. Opracowanie wskazuje, że głęboko przemyślana polityka kadrowa umożliwiała realizację ambitnych celów państwa przy słabych warunkach materialno-finansowych kraju.

Z recenzji prof. Pawła A. Krotowa

Książka "Adam Weyde a procesy modernizacyjne armii rosyjskiej na przełomie XVII i XVIII wieku" - Paweł Krokosz, Karol Łopatecki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo WUB. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2022 r. Cena 83.33 zł. Zapraszamy na zakupy!