pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

1812. Wielki odwrót. Opowieść tych, co przeżyli. Seria napoleońska

Autor książki:

Paul Britten Austin

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Historia PL
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 708 s.
EAN: 9788366649415
ISBN: 978-83-6664-941-5
Data: 2021-03-16
Cena wydawcy: 59.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nie mam właściwie nic do dodania do przedmów jakie napisałem do pierwszych tomów tego dzieła: "1812. Marsz na Moskwę" i "1812. Napoleon w Moskwie", poza tym, że niniejszy wolumen zamyka dramat, jakim była katastrofa w Rosji, dramat - jakiego doświadczyli sami najeźdźcy - opowiedziany ich własnymi słowami. Uwagi dotyczące mojej techniki tłumaczenia oraz innych metod jakie stosowałem, przedstawiając mój "słowny film", cierpliwy czytelnik może znaleźć w tamtych przedmowach.

Ukończenie całego dzieła zajęło mi prawie 25 lat. Jeśli wytrwałem do tego momentu - zaryzykuję nawet stwierdzenie: jeśli starczyło mi sił - to nie z powodu jakiejś narastającej fascynacji historią wojskowości jako taką czy nawet obsesji na tym punkcie, ale ze względu na tak liczne okazje do wejrzenia w uderzające zakamarki natury ludzkiej. Pod koniec - czasami - cała historia owego roku 1812 wydawała mi się tragicznym paradygmatem ludzkiej egzystencji. Początkowy wyniosły, by nie rzec arogancki, optymizm - chybione kalkulacje - ich przerażające rezultaty - nagi egoizm przetrwania - upór jednych, a tchórzostwo i poddanie się losowi innych - bohaterstwo i prawdziwa wielkość nielicznych - przyjaciele porzucani na poboczach dróg... Homo homini lupus - lampart nie zmienia swojego DNA, co nasze "niewybaczalne stulecie" aż nadto jasno wykazało. Żaden filozof o najbardziej pesymistycznym nastawieniu nie potrzebowałby lepszych przykładów tego, co dr Johnson nazwał "próżnością ludzkich pragnień", a co zostało tutaj wykazane nieomal geometrycznie w estetyce - powiedziałbym - swojej własnej historycznej logiki. Nie musiałem niczego upiększać. (z przedmowy autora)

Książka "1812. Wielki odwrót. Opowieść tych, co przeżyli. Seria napoleońska" - Paul Britten Austin - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Historia PL. Książka posiada 708 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]