pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
film:

Lipowa 4

Dane szczegółowe:
Producent/dystrybutor:Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rok wyd.: 2010
Data: 2010-04-27
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Lipowa 4 - opis filmu:

Fabryka Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu została rozsławiona przez film "Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Od niemal 17 lat (czyli od premiery filmu) do miejsca tego ściągają rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Przyjeżdżają autokarami, docierają własnymi środkami transportu i komunikacją miejską. Głównym powodem ich obecności na krakowskim Zabłociu jest postać Oskara Schindlera. Ale …
Wiosną 2010 roku w budynku administracyjnym fabryki zostanie otwarta wystawa "Kraków – czas okupacji (1939-1945)”. Jednym z wydarzeń poprzedzających otwarcie będzie premiera kolejnego, po "Liście Schindlera” filmu, związanego z adresem Lipowa 4. Filmu, który stanie się częścią powstającej ekspozycji.
Film dokumentalny "Lipowa 4”, w reżyserii Marcina Kapronia, przedstawia niezwykłą historię tego miejsca. Produkcja porusza prawie nieznany wątek polskich pracowników fabryki. W zbiorowej świadomości Emalia funkcjonuje przede wszystkim jako miejsce, w którym pracowali wyłącznie żydowscy robotnicy. Tymczasem historia, by była prawdziwa, wymaga ciągłych odświeżeń – i film "Lipowa 4” trochę odkurzy pamięć widzów. A może pokaże zupełnie nieznany odbiorcom fragment okupacyjnej przeszłości Krakowa?
Walorem filmu są relacje świadków, zilustrowane cennymi archiwaliami oraz rekonstrukcjami zrealizowanymi w fabryce Emalia Olkuszu S.A – która do złudzenia przypomina wojenne wnętrza Deutsche Emaliwarenfabrik. Na warstwę narracyjną składają się wypowiedzi świadków – trzech polskich i jednego żydowskiego pracownika z Zabłocia przeplatane widokami planów przedwojennego Krakowa oraz zdjęciami fabryki przed i w okresie wojny. Opowieści pracowników zakładu okresu okupacji tworzą wielowątkowy i bardzo ludzki obraz – a dzięki spleceniu elementów prywatnych i oficjalnych w sposób przystępny przedstawiają historię tego miejsca.
Film nie ocenia i nie komentuje wypowiedzi bohaterów, a perspektywa czterech obserwatorów umożliwia wielostronne spojrzenie na temat, co pozwala ocalić jak najwięcej obiektywizmu. Film jest profesjonalnie zrealizowanym dokumentem - wypowiedzi, elementy graficzne, muzyka. Fakty, klimat czasu – wszystko to odnajdujemy w "Lipowej 4”.
czas trwania: 30 min.
reżyseria: Marcin Kaproń
producent: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa świadkowie: Maria Ogiegło – Orlińska, Stanisław Borowski, Mordechaj Lustig, Stanisław Załubski
miejsce realizacji: Kraków – Fabryka Emalia Oskara Schindlera Zabłocie, Fabryka Emalia Olkusz SA
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o filmie "Lipowa 4"