pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
E-book:

Odkodowana bliskość. Powieściopisarstwo Enrique Vili-Matasa, Antonia Muñoza Moliny i Alejandra Cuevasa w kontekście prozy polskiej po 1989 roku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytetu Śląskiego
Format: pdf
Ilość stron: 190 s.
Zabezpieczenie: plik z zabezpieczeniem watermark
EAN: 9788380129092
Data: 2025-07-03
21.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis e-booka:

Niniejsza rozprawa stanowi polskojęzyczną, porównawczą interpretację wybranych powieści wydanych po 1989 roku w Hiszpanii i Polsce. Opiera się na przekroju problemowym i strukturalnym tekstów pięciu prozaików z dwóch odmiennych kręgów kulturowych, nie zaś – co najczęściej spotyka się w przypadku dwubiegunowych analiz literaturoznawczych – na kwestiach translatorycznych czy receptywnych. Rozważania interpretacyjno-porównawcze poprzedzone są refleksją na temat statusu komparatystyki jako dziedziny współczesnych badań literaturo- i kulturoznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii amerykańskich, hiszpańskich, polskich i niemieckich. Wybór utworów do powieściowych konfrontacji – choć subiektywny – pozwala czytelnikowi dostrzec tendencje rozwojowe w prozie hiszpańskiej i polskiej.

Książka skierowana jest do literaturoznawców, kulturoznawców, studentów filologii oraz wszystkich zainteresowanych najnowszą literaturą hiszpańską i polską, a także komparatystyką literacką – zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i interpretacyjno-porównawczym.

E-book „Odkodowana bliskość. Powieściopisarstwo Enrique Vili-Matasa, Antonia Muñoza Moliny i Alejandra Cuevasa w kontekście prozy polskiej po 1989 roku” - Wydawca: Uniwersytetu Śląskiego. Cena 21.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Spis treści

Literaturoznawcze badania komparatystyczne w obszarze polsko-hiszpańskim. Wprowadzenie / 7

Rozdział I
Dyscyplina in statu nascendi (nieustannie). „Niepewny” status komparatystyki / 29

Rozdział II
Wyzwanie rzucone przeszłości i tradycji. Paryż nigdy nie ma końca Enrique Vili-Matasa w kontekście Castorpa Pawła Huellego / 45

Rozdział III
Wyzwanie rzucone sztuce. Jeździec polski Antonia Muñoza Moliny w kontekście Ostatniej wieczerzy Pawła Huellego / 77

Rozdział IV
Wyzwanie rzucone światu (kultury). Quemar las naves Alejandra Cuevasa w kontekście Gestów Ignacego Karpowicza / 103

Rozdział V
Gra odbić. Polska i Hiszpania jako ogniwa jednego łańcucha kulturowego / 135

Bibliografia / 151
Notka bibliograficzna / 171
Indeks osobowy / 173

Summary / 179
Resumen / 183