pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
audiobook:

Sońka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Literackie, WL
Rok wyd.: 2017
Rodzaj nośnika: CD
EAN: 9788308062913
Data: 2017-01-12
21.53  29.90  8.37 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Sońka to wielka, a jednocześnie kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, ale kipiąca emocjami, pacyfistyczna, ale i brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz, o tu i tam, o piekle i raju pamięci.

Najpierw się łudzimy, że czytamy zabawną parodię baśni.

"Dawno, dawno temu?", wieś na końcu świata, pastereczka uboga, książę w karocy, dziura w moście, mówiące zwierzęta - wszystko to znamy od dziecka z książki i z telewizora, tylko prześmiewczo poprawione, bo pastereczka ma dziewięćdziesiątkę na karku, a książę to czterdziestoletni "miastowy królewicz" Igor Grycowski, kabotyński reżyser z Warszawy. Ani ona nie czeka na księcia, ani on panny nie wygląda, a jednak będą parą, połączoną jej opowieścią.

Historia zaczyna się w sierpniu 1941 r. we wsi na Podlasiu i mówi o miłości Sońki i Joachima - esesmana, którego wojna sprowadziła przed jej dom w pewną niedzielę, gdy w najlepszej sukience siedziała na podwóru. "Wtedy moje oczy zapadły się w innych: najbardziej błękitnych, głębokich i wesołych, ogromnych, błyszczących i przeraźliwie smutnych". Tak rodzi się ta niemożliwa do zrozumienia miłość. I po to Igor (a my z nim) "przybył z niewidzialnej dali, żeby wysłuchać, zrozumieć i pożegnać Sonię".

"Wysłuchać" - tego akurat czytelnik do tej chwili był pozbawiony. Dźwiękowa forma powieści, jaką stworzył Krzysztof Kiczek, jego aktorzy i lektorzy, pozwala nam poznać powieść żywą, otwiera przed nami niedostępne brzmienie opisywanego świata. Kłamstwo historii polega na jej milczeniu, choć przecież niegdyś tętniła dźwiękami i głosami. Krzysztof i przyjaciele, na czele ze wspaniałą Svietą Anikiej w roli Sońki, wypowiedzieli je dla nas.

prof. Ryszard Koziołek
Sugestywny, oddający klimat powieści, a zarazem pełen rozmachu produkcyjnego audiobook, zrealizowany we współpracy z ponad 40-osobową ekipą z Polski i Białorusi zachwyci nie tylko wielbicieli prozy Ignacego Karpowicza, ale i każdego czytelnika poszukującego w literaturze autentycznych emocji.

Audiobook „Sońka” - oprawa CD - Wydawca: Literackie, WL. Cena 21.53 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ignacy Karpowicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Duszny kraj - okładka książki

Duszny kraj

Bob Dylan
Żmijowisko - okładka książki

Żmijowisko

Wojciech Chmielarz
Rozmowa w katedrze - okładka książki

Rozmowa w katedrze

Mario Vargas Llosa
Całe życie - okładka książki

Całe życie

Robert Seethaler
Ślepy zabójca - okładka książki

Ślepy zabójca

Margaret Atwood
Produkty podobne:
Zaczynam Od Listu, Kochanie - okładka książki

Zaczynam Od Listu, Kochanie

Justyna Typańska
Odette i inne historie miłosne - okładka książki

Odette i inne historie miłosne

Eric-Emmanuel Schmitt
Życie Adelki - okładka książki

Życie Adelki

Adelajda Truścińska
Czas ucieka - okładka książki

Czas ucieka

Wiesława Maciejak