Logo Księgarni Poczytaj.pl
pokaz koszyk      Koszty dostawy | Regulamin | Pomoc | Kontakt
Karty Płatnicze
autor tytuł  24h
mapa kategorii
lista wydawnictw
bez kosztów
tanie książki
»
»

Woda w duchowych przeżyciach człowieka

książka

Wydawca: Wydawnictwo M
Rok wydania:
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788375950045
ISBN: 9788375950045
Data: 2008-10-24
Cena wydawcy: 19.90 zł
pozycja niedostępna

Opis produktu:

Książka zachęca do refleksji nad znaczeniem wody w naszym życiu duchowym. Książka opowiada o wodzie i jej symbolice. Jest to jedna z takich książek, które powinny być napisane i przeczytane, ze względu na jej podstawowy charakter, ukazujący duchowy wymiar rzeczywistości pozornie materialnej. To książka dla miłośników morza i wody, dająca szansę głębszego, refleksyjnego spojrzenia na ten żywioł, który wyszedł z rąk Boga Stworzyciela.

Książka ojca Zdzisława Górnickiego budzi w nas nową wrażliwość, która pozwala nam dostrzec świat zupełnie nowych, nieznanych dotychczas odniesień i treści. Są to treści istotne, zważywszy na to, że woda zajmuje większą część naszego świata i naszego organizmu.

Woda jest jednym z najważniejszych symboli w życiu człowieka. I dlatego wypełnienie treścią tego symbolu jest interesującym i pożytecznym zajęciem. Z czasem woda zaczyna do nas przemawiać polifonicznym językiem, mówiąc nam o świecie, człowieku i Bogu.

Wielorakie jest znaczenie wody. Woda zaspokaja pragnienie i obmywa. Woda uzdrawia, pobudza, odradza. Woda to źródło inspiracji, muzyka i ruch. Tło zdarzeń miłosnych, a także miejsce śmierci i zbrodni. Wielka masa wody odpycha i fascynuje zarazem.

Woda toczy swe nurty przez całą Biblię. Żaden inny element rzeczywistości materialnej nie zajął tak wyjątkowego miejsca i nie przyjął na siebie tak wielu znaczeń na wyrażenie prawd biblijnego przesłania, jak woda. Woda w różnej postaci i na różne sposoby będzie się stawać narzędziem w ręku Boga, którego dzieła z biegiem czasu będą układać się w zbawczą historię człowieka.

Woda, bez której nie można sobie wyobrazić ani życia ani oczyszczenia, staje się znakiem i narzędziem odnowionego daru życia i nowego stanu czystości. Staje się narzędziem i znakiem dla urzeczywistnienia się dużo większej tajemnicy Chrystusowej, przekazanej nam w wodach chrzcielnych. Liturgiczne pokropienia wodą święconą podczas uroczystych celebracji są przypomnieniem przyjętego wcześniej chrztu.

Z radością zatem podaję książkę mojego współbrata do ręki licząc, że pogłębione spojrzenie na wodę pomoże zrozumieć ten żywioł. Fragment ze wstępu, Jan Góra OP
Człowiek religijny od zawsze starał się zrozumieć symboliczne znaczenie wody. Wiedział, że wody potopu były zesłane jako kara. Ale także wiedział, że Pan jest źródłem wody żywej, a zanurzenie w wodach chrztu dawało nowe życie. Wsłuchajmy się w mowę wody, otwórzmy z uwagą tę książeczkę, którą mamy w ręku.

/Jan Andrzej Kłoczowski OP/
Podstawową intuicją badawczą Autora tej książki jest przeświadczenie o zasadniczej harmonii symboliki biblijnej i specyficznie chrześcijańskiej z symboliką badaną przez religioznawców. Intuicja ta okazuje się również niezmiernie płodna w odniesieniu do wody, jednego z najbardziej podstawowych symboli religijności naturalnej.

Zdzisław Górnicki OP, konsekwentnie tej intuicji wierny, przedstawia niezwykle bogaty wachlarz symbolicznych znaczeń wody, znaczeń nie zawsze do końca jasnych i nieraz sobie przeciwstawnych, pomaga tak istotną dla wiary chrześcijańskiej symbolikę wody zobaczyć w jej kontekście ogólnoreligijnym.

/Jacek Salij OP/

Oceń, napisz recenzję/opinię
  Bądź pierwszy - napisz opinię!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Niezrównany - John Stott - małe zdjęcie
John Stott
Niezrównany
Podróż pragnień. Dziennik i przewodnik - John Eldredge - małe zdjęcie
John Eldredge
Podróż pragnień. Dziennik i przewodnik
Naśladowanie Chrystusa (bordowa) - Tomasz a Kempis - małe zdjęcie
Tomasz a Kempis
Naśladowanie Chrystusa (bordowa)

Zobacz również inne podobne pozycje dostępne w księgarni:

Mistyka. Jak rozbudzić w sercu tęsknotę za Bogiem - Anselm Grun OSB - małe zdjęcie
Anselm Grun OSB
Mistyka. Jak rozbudzić w sercu tęsknotę za Bogiem
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Dzięki składamy Panu Bogu naszemu - ks. Franciszek Drączkowski - małe zdjęcie
ks. Franciszek Drączkowski
Dzięki składamy Panu Bogu naszemu
Oprawa: miękka
Rozpaleni miłością. Modlitwy z jezuitami - Michael Harter SJ - małe zdjęcie
Michael Harter SJ
Rozpaleni miłością. Modlitwy z jezuitami
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Świętość chrześcijanina - ks. Stanisław Urbański - małe zdjęcie
ks. Stanisław Urbański, ks. Włodzimierz Gałązka (red.)
Świętość chrześcijanina
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka