pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
zabawki/gry:

Imperial Struggle

Dane szczegółowe:
Producent: PHALANX
EAN: 5900741508887
Data:2021-11-10
zapowiedź

Opis zabawki/gry:

Imperial Struggle to gra o okresie, który historycy nazywają "II wojną stuletnią." Stara się uchwycić całą skalę globalnej rywalizacji pomiędzy Wielką Brytanią i Francją na przestrzeni XVIII wieku. Już od początku gry stawka nie mogła być wyższa: w wojnie o sukcesję hiszpańską Francja walczy o to, by stać się pierwszym światowym supermocarstwem, jednocząc swą niezrównaną armię z kolonialnym bogactwem Hiszpanii, podczas gdy Brytyjczycy walczą o utrzymanie kontroli nad rozległymi terytoriami Ameryki Północnej.

W Imperial Struggle występują dwa rodzaje tur: tury pokoju i tury wojny. W czasie każdej tury pokoju powstaje pula płytek Inwestycji: każda płytka reprezentuje dyplomatyczną, militarną lub ekonomiczną szansę, którą rząd danego gracza może wykorzystać. Każda z płytek pokazuje punkty akcji, które gracze będą mogli wydać po jej dobraniu - muszę jednak zachować ostrożność - jeśli na widoku jest tylko jedna płytka Dyplomacji, może warto zabrać ją przeciwnikowi zamiast dobierać płytkę Ekonomii lub Militarną o wyższej wartości punktów akcji. Dzięki działaniom gospodarczym gracz rozwinie swoją kontrolę nad handlem podstawowymi towarami: futrami, cukrem, bawełną i przyprawami; dzięki działaniom dyplomatycznym będzie negocjować porozumienia z innymi europejskimi krajami i grupami tubylczymi, a dzięki punktom militarnym będzie decydować o stopniu przygotowań sił zbrojnych do nieuniknionych wojen, które umocnią jego kolonialne terytoria przed wszelkimi niepokojami. Z wszystkimi trzema, gracz będzie miał szansę przejąć od przeciwnika władzę w obszarach takich jak podatki, przemysł i edukacja. I, podobnie jak jego historyczny odpowiednik, będzie musiał uważnie obserwować ogromne zadłużenie generowane w trakcie spełniania swoich ambicji.

W grze występują również karty Wydarzeń, które mogą być użyte dla drobnych korzyści, niezależnie od sytuacji na planszy, ale mogą przynieść znacznie większe zyski, jeśli gracz zawczasu zaplanuje ich wykorzystanie. Karty Wydarzeń mogą być zagrywane tylko razem z odpowiadającą płytką Inwestycji. Czerpiąc z systemu COIN opracowanym przez Volko Ruhnke, większość wydarzeń ma dwie wersje: pro-francuską i pro-brytyjską. W ten sposób wydarzenia, które historycznie potoczyły się w taki, a nie inny sposób, mogą przełamać przewagę drugiej strony w dowolnej rozgrywce.

Podczas tur wojny porównuje się starannie zgromadzoną siłę militarną w każdym z teatrów działań wojennych z siłą przeciwnika. Ta siła pochodzi nie tylko z posiadanej armii, ale również z sojuszy, panowaniu na terenach morskich i szpiegostwa. Tylko podczas wojen można przejąć terytorium przeciwnika, więc stanowią one wyjątkową okazję do wzmocnienia danego narodu. Każda z większych wojen tego okresu jest przedstawiana indywidualnie. Stawki na każdym froncie i w każdej i wojnie różnią się tak jak w historii, a legendarne postacie historyczne, takie jak książę Marlborough czy Markiz de Lafayette, mogą pozostawić swój ślad w grze tak jak zapisali się na kartach historii.

Imperial Struggle to gra o niskiej złożoności, która może zostać ukończona przez doświadczonych graczy w krótki wieczór. W tej grze karty nie decydują o całym zakresie działań gracza w każdej turze; gracze muszą raczej łączyć dostępne dla każdego z nich Inwestycje z Wydarzeniami trzymanymi w tajemnicy przed przeciwnikiem. Dodatkowo, w Imperial Struggle nie ma rzutów kośćmi. Losowość w grze pochodzi z trzech źródeł: tworzenia puli Inwestycji w każdej turze pokoju, początkowej siły militarnej w każdym teatrze działań wojennych, a także dobieranie Wydarzeń przez każdego z graczy.

Zabawki/gry „Imperial Struggle” - Producent: PHALANX.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]