pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Skrzypcowe piosenki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Euterpe
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 235x310 mm
EAN: 9790801507945
ISBN: 9790801507945
Data: 2018-11-16
Cena wydawcy: 41.26 złpozycja niedostępna

Opis podręcznika:

Skrzypcowe piosenki opracowałyśmy z myślą o uczniach rozpoczynających naukę. Dlaczego piosenki? Ponieważ uznajemy, że kształtowanie muzykalności i umiejętności słuchowych dziecka odgrywa nie mniej istotną rolę, niż poznawanie i doskonalenie techniki skrzypcowej.
Układ piosenek jest nieprzypadkowy (pierwsze ćwiczenia wykonywane są na pustych strunach) i zakłada powrót do niektórych utworów na kolejnym etapie nauczania. Melodiom towarzyszą rymowanki, ułatwiające przyswojenie i zapamiętanie struktur rytmicznych.
Koncepcja podręcznika, jak i część materiału zaczerpnięte zostały z wydanej w Petersburgu publikacji Walentyny Jakubowskiej Wwierch po stupieńkam. Na przygotowany przez nas zbiór składają się ponadto: melodie popularne i ludowe, znane polskie piosenki dziecięce o długiej tradycji oraz proste utwory. W niektórych przypadkach, dla wygody gry, zrezygnowałyśmy z oryginalnych tonacji. Wszystkie, z wyjątkiem etiud, zaopatrzone zostały w proste akompaniamenty fortepianowe. Uprościłyśmy także niektóre zwroty rytmiczno-melodyczne. Zgodnie z najnowszymi tendencjami metodyki nauczania gry skrzypcowej, proponujemy szybszy rozwój techniki lewej ręki i dość wcześnie wprowadzamy wślizg na flażolet.
Sposób realizacji poszczególnych piosenek przez ucznia jest podany w formie skróconej w głosie skrzypcowym. Uwagi dla nauczyciela znajdują się przy utworach w partii akompaniamentu oraz we Wskazówkach metodycznych.
Walentyna Jakubowska
Ewa Kowar-Mikołajczyk

Podręcznik „Skrzypcowe piosenki” - oprawa miękka - Wydawca: Euterpe.