pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
podręcznik:

Człowiek - twórca kultury. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Dane szczegółowe:
Wydawca: Stentor
Rok wyd.: 2003
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 210x297 mm
EAN: 9788389315243
ISBN: 83-89315-24-6
Data:2001-01-19
Cena wydawcy: 28.35 złpozycja niedostępna

Opis podręcznika:

Człowiek – twórca kultury Wydawnictwa STENTOR to pierwszy nowoczesny podręcznik kulturoznawstwa, napisany przez grono uznanych autorów i dydaktyków, specjalistów w poszczególnych dziedzinach kultury. Dziedziny te – sztuki plastyczne, muzyka, teatr, film, multimedia – zostały przedstawione w układzie problemowym (np. sztuka i dzieło sztuki, postać sceniczna, film dokumentalny). Rozdziały wstępne Krzysztofa Mrowcewicza i Piotra Sitarskiego są wprowadzeniem w krąg podstawowych zagadnień związanych z ogólnym pojęciem kultury oraz kultury popularnej.

Układ podręcznika, oprawa metodyczna

Liczba rozdziałów (32, z czego 5 fakultatywnych) odpowiada w przybliżeniu liczbie godzin przeznaczonych na przedmiot, przy czym układ podręcznika jest luźny – niektóre rozdziały można omówić dokładniej, na większej liczbie godzin, a inne pominąć.
Struktura każdego rozdziału została podporządkowana kolejności działań dydaktycznych na lekcji.
Punktem wyjścia jest tekst kultury opatrzony wstępnymi pytaniami służącymi ukierunkowaniu analizy głównego zagadnienia.
Potem następuje niewielka część wykładowa oraz (fakultatywnie) wypowiedzi wybitnych znawców przedmiotu.
Podsumowaniem każdej lekcji są pytania i zadania utrwalające nowo nabyte wiadomości i umiejętności, a przede wszystkim zachęcające do własnych poszukiwań, interpretacji oraz działań twórczych.
Objaśnienia ważniejszych terminów, informacje dodatkowe i ciekawostki wyodrębniono graficznie.
Tematy i zagadnienia opatrzone gwiazdką przeznaczone są dla profilu rozszerzonego (albo do samodzielnego opracowania przez uczniów zainteresowanych).
Uzupełnieniem podręcznika będzie książka dla nauczyciela zawierająca scenariusze wszystkich jednostek lekcyjnych.
Uzupełnieniem podręcznika jest też dostępna już płyta, polecana do wykorzystania przy realizacji części muzycznej podręcznika. Każdą lekcję nauczyciel będzie mógł z łatwością zilustrować odpowiednio dobranymi utworami, np. różne wykonania Walca Minutowego Fryderyka Chopina posłużą do wyjaśnienia zagadnień interpretacji i improwizacji, a lekcję o melodii i harmonii uzupełnią nagrania Preludium C-dur nr 1 z Das woltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha i Ave Maria Johanna Sebastiana Bacha/Charles’a Gounoda, które pomogą zrozumieć pojęcia polifonii i homofonii.

Podręcznik „Człowiek - twórca kultury. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony” - oprawa miękka - Wydawca: Stentor.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]