pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - Zagłada - Komunizm

Autor książki:

Marek J. Chodakiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fronda
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 664 s.
EAN: 9788380799165
ISBN: 978-83-8079-916-5
Data: 2023-10-31
51.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

W książce Żydzi i Polacy 1918-1955 Współistnienie - Zagłada - Komunizm profesor Marek Chodakiewicz ukazuje Czytelnikowi relacje żydowsko-polskie na przestrzeni prawie czterdziestu lat.

Jest to kronika wydarzeń, poddawanych przez Autora szczegółowej, naukowej analizie. Chodakiewicz nie zgadza się na spotykane wśród Polaków utożsamianie wszystkich Żydów z tzw. żydokomuną. Jednocześnie skutecznie podważa tezę niektórych żydowskich środowisk o polskiej współodpowiedzialności za eksterminację ich narodu w czasie ostatniej wojny. Widzi obie nacje: polską i żydowską, jako dwa zbiory konkretnych osób, które są krzywdzone przez każdą próbę formułowania na ich temat negatywnych uogólnień.

Powinniśmy odróżniać społeczeństwo żydowskie od wszystkich komunistów w ogóle, a szczególnie od komunistów żydowskiego pochodzenia. Z drugiej zaś strony, powinniśmy przestać porównywać polski antysemityzm do hitleryzmu.

Marek Chodakiewicz - ze wstępu
Książka Żydzi i Polacy 1918-1955 Współistnienie - Zagłada - Komunizm jest pionierska. Do momentu jej pierwszej publikacji w świecie naukowym nie funkcjonowała rzetelna analiza relacji żydowsko-polskich przed wojną, w czasie wojny i po niej.

Z samych przypisów wynika, jak gigantycznego wysiłku intelektualnego Autor dokonał, prowadząc kwerendę w kilkunastu archiwach w USA i w Polsce - oraz zapoznając się z setkami pozycji literatury przedmiotu.

Naturalizm książki jest wstrząsający dla czytelnika. Dzieło Chodakiewicza z naukową uczciwością odkrywa przed Czytelnikiem te karty z historii wspólnej Żydów i Polaków, o których jedni i drudzy chcieliby zapomnieć i usunąć z przestrzeni publicznej.

Książka stanowi z tego powodu wyjątkowo rzetelny przyczynek do wolnego od pojednawczej hipokryzji, autentycznego porozumienia między naszymi narodami.

Książka "Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - Zagłada - Komunizm" - Marek J. Chodakiewicz - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fronda. Książka posiada 664 stron i została wydana w 2023 r. Cena 51.00 zł. Zapraszamy na zakupy!