pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Żydowskie druki ulotne w Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej 1919-1951

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biblioteka Narodowa
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 508 s.
Wymiar: 280x210 mm
EAN: 9788370098407
ISBN: 978-83-7009-840-7
Data: 2021-04-19
Cena wydawcy: 71.96 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dwujęzyczna publikacja zawiera polskie i angielskie opisy, ilustrowane reprodukcjami żydowskich afiszy i ulotek drukowanych w II Rzeczypospolitej w trzech miastach ówczesnego województwa lubelskiego: Siedlcach, Chełmie i Białej Podlaskiej. Pozwala zapoznać się z bogactwem kultury i życia społecznego Żydów w tym pełnym wydarzeń i ciekawym okresie. Zachowały się afisze, które zapraszały na przedstawienia teatralne, spotkania polityczne, rekrutację w szkołach, spotkania związków zawodowych, zbiórki pieniędzy, referaty historyczne, ale też bale i wydarzenia sportowe.
Siedlce był to ważny ośrodek życia żydowskiego, z własną prasą, organizacjami politycznymi, społecznymi, charytatywnymi, sportowymi, szkołami i bibliotekami, a także synagogami, domami modlitwy i modlitewniami chasydzkimi. W Chełmie, w którym stałe osadnictwo żydowskie notujemy już w pierwszej połowie XV w., także istniała bardzo prężna społeczność żydowska, działała Organizacja Syjonistyczna, żydowskie szkoły i kluby, rozwijano działalność charytatywną w mieście, dbano o ubogich i chorych, prowadzono instytucje ochronne jak dom starców czy ochronka dla dzieci robotników. Także Białą Podlaskę w okresie II Rzeczypospolitej zamieszkiwała społeczność żydowska, która utworzyła własne partie polityczne, stowarzyszenia charytatywne, szkoły, wydawała gazety w języku jidysz, organizowała referaty i odczyty.
Opublikowany przez Bibliotekę Narodową katalog druków żydowskich stanowi świadectwo życia i wszechstronnej działalności Żydów obywateli polskich.

Książka "Żydowskie druki ulotne w Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej 1919-1951" - Barbara Łetocha, Aleksander Messer, Izabela Jabło - oprawa miękka - Wydawnictwo Biblioteka Narodowa. Książka posiada 508 stron i została wydana w 2020 r.