pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Życie rodzinne Zanussich.. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą
książka:

Życie rodzinne Zanussich.. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą

Dane szczegółowe:
Wydawca: Działania wizualne
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 14x205 mm
EAN: 9788395337802
ISBN: 978-83-9533-780-2
Data: 2019-04-26
33.26  39.99  6.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Życie rodzinne Zanussich.. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą - Barbara Gruszka-Zych - opis książki:

Życie rodzinne Zanussich to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80 urodziny.

Oboje są artystami, ale o malarstwie Elżbiety, wywodzącej się z arystokratycznej rodziny Grocholskich, jest mniej głośno. Dała mężowi pierwszeństwo, uznając, że to on ma większy talent i możliwości oddziaływania, bo jego dzieła filmowe mogą dotknąć czyjejś duszy bardziej niż jej obrazy. Rzeczywiście, bez jego filmów, takich jak Imperatyw, Barwy ochronne, Cwał, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową nie można sobie wyobrazić polskiego ani europejskiego kina. Znakomity reżyser jeszcze nigdy nie dopuścił w rozmowie tak blisko nikogo ze swoich rozmówców. Na skrócenie dystansu wpłynął fakt, że prowadząca ją Barbara Gruszka-Zych przyjaźni się z nim i jego żoną od ponad dwudziestu lat, co, naturalnie, narzuca inną perspektywę. Atutem książki jest dynamiczna formuła równoczesnej rozmowy z małżonkami, która nie tylko otwiera na nowe przestrzenie życia reżysera - między innymi poznajemy historię jego pierwszej miłości, dowiadujemy się, że po Powstaniu Warszawskim o mało nie trafił z matką do Oświęcimia. Uzyskujemy wiedzę o tym, co inspirowało go do tworzenia kolejnych filmów, skąd brał na nie pomysły, jakie problemy z życia znalazły w nich odbicie. Życie rodzinne Zanussich to wyjątkowy zbiór odpowiedzi na pytania dotyczące spraw najważniejszych w każdym związku, nie tylko artystycznym. Dowiadujemy, że dla Zanussich miłość to ciężka praca, poznajemy zasady według jakich żyją, uzyskujemy odpowiedzi na pytanie czy boją się śmierci i czym jest dla nich wiara. Sprawy ważne w ich życiu są przetykane anegdotami. Mamy okazję zorientować się w szczegółowych upodobaniach kulinarnych twórcy Iluminacji, który zdradza swoją słabość do majonezów. Jesteśmy zaskoczeni, że eleganckie ubrania kupuje w second-handach na Mazurach i w Miami. Książka to fascynujące spotkanie z wyjątkowymi nauczycielami życia, którzy sami nieustannie się uczą. Na stronie zanussi.dzialaniawizualne.pl pojawią się informacje o spotkaniach promocyjnych.

AUTORKA
Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka i dziennikarka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio Basiu wróciłem (2018). Jej zbiorek Szara jak wróbel (2012) wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989 r. Wybory jej wierszy zostały wydane po litewsku i rosyjsku - w Kownie, Wilnie, Petersburgu. Opublikowała też zbiory reportaży Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle, Zapisz jako..., a także wspomnienia Mój poeta, o Czesławie Miłoszu, oraz Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara.

BLURB
"Krzysztof i Elżbieta - tak po przeczytaniu tego wywiadu myślisz o jednym z najwybitniejszych twórców kina Krzysztofie Zanussim i Elżbiecie Grocholskiej-
Zanussi. Są małżeństwem od ponad 30 lat, ale po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o sobie, wspólnych chwilach, o przyjaźni, miłości, o radości i udręce
życia. Pomiędzy wierszami wkradają się słowa i myśli filmowych bohaterów Mistrza,
bo czy można oddzielić życie rodzinne od Życia rodzinnego?"
GRAŻYNA TORBICKA
dziennikarka, krytyk filmowy
Patronat medialny nad książką: TVP Kultura, TVP2, Gość Niedzielny, Do Rzeczy, Teologia Polityczna.

Współpraca redakcyjna: RMF classic

Książka „Życie rodzinne Zanussich.. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Działania wizualne.

Książka posiada 300 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Życie rodzinne Zanussich.. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą"
Barbara Gruszka-Zych - autor m.in.:
Nie chciałam ci tego mówić - okładka książki
Nie chciałam ci tego mówić Barbara Gruszka-Zych;
Nie ma nas w spisie - okładka książki
Nie ma nas w spisie Barbara Gruszka-Zych;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sędzia w Auschwitz - okładka książki
Sędzia w Auschwitz Kevin Prenger
Gawędy na jubileusz - okładka książki
Gawędy na jubileusz Antoni Dębliński
Produkty podobne:
Nie chciałam ci tego mówić - okładka książki
Nie chciałam ci tego mówić Barbara Gruszka-Zych
Konwicki cudzoziemiec tranzytowy - okładka książki
Konwicki cudzoziemiec tranzytowy Lidia Sadkowska-Mokkas
Elżbieta matka królowej Jadwigi - okładka książki
Elżbieta matka królowej Jadwigi Alina Zerling-Konopka