pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII w.

Autor książki:

Antoni Mączak

Dane szczegółowe:
Wydawca: PIW
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 443 s.
EAN: 9788381964548
ISBN: 978-83-8196-454-8
Data: 2022-11-28
51.25  79.00  27.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wznowiona monografia wybitnego historyka, prof. Antoniego Mączaka stanowi nie tylko wspaniały opis "turystycznej" codzienności europejkiej XVI i XVII wieku; jest to także pełen anegdot, ciekawostek i porad, praktyczny przewodnik po nowożytnej Europie.

Z relacji podróżników czerpano wieści o ludach dwugłowych, psiogłowcach, korzystano z nich per fas et nefas w literaturze obscenicznej, kryjąc się za autorytetem rzekomo naocznych świadków. Budowano też w podróży zręby nowożytnej wiedzy przyrodniczej. "Powiedz mi, czym się interesujesz, a powiem ci, kim jesteś" - może przyjąć za swe motto historyk i socjolog turystyki. Choć większość turystów zdaje się zachowywać tu dość rozsądny złoty środek, niewielu tylko kieruje się wskazaniami Montaigne a czy Thomasa Browne a, a zwłaszcza zasadą, którą w XIX stuleciu tak miał ująć William Hazlitt: Zasadą podróży zagranicznej jest brać ze sobą swój zdrowy rozsądek, a pozostawiać uprzedzenia. Celem podróżowania jest widzieć i uczyć się; taka jest jednak niecierpliwość naszej wiedzy, taka zazdrość naszej miłości własnej, że przeważnie budujemy z góry pewne przekonanie (w samoobronie czy też jako barierę przeciw lekcjom doświadczenia) i zdumiewamy się, walczymy ze wszystkim, co z tym się nie zgadza.

Książka "Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII w." - Antoni Mączak - oprawa twarda - Wydawnictwo PIW. Książka posiada 443 stron i została wydana w 2022 r. Cena 51.25 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]