pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zwolnienienia grupowe - obowiązki pracodawcy. Serwis Prawno-Pracowniczy 6/2018

Dane szczegółowe:
Wydawca: INFOR Grupa
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 84 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788365947963
ISBN: 978-83-6594-796-3
Data: 2018-03-23
Cena wydawcy: 89.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zwolnienia grupowe i zwolnienia indywidualne z przyczyn nieleżących po stronie pracownika podlegają szczególnym przepisom prawnym. Są one uregulowane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Ustawa ta nakłada na pracodawcę wiele obowiązków o charakterze formalnym, od których spełnienia zależy poprawność dokonanych zwolnień. Jednak nie każdy pracodawca, który zwalnia pracownika z przyczyn od niego niezależnych, ma obowiązek stosować przepisy powyższej ustawy. Ma ona bowiem zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jeżeli zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni i zwolnienie obejmuje określoną w przepisach grupę osób.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą najistotniejszy jest jednak fakt, że ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się niekiedy nawet w przypadku zwolnienia jednej osoby. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z zatrudnionym umowę o pracę z przyczyn, które nie dotyczą tego pracownika.

Trzeba wtedy wypłacić odprawę, która w przypadku pracownika zatrudnionego powyżej 8 lat przysługuje w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę. W naszej publikacji szczegółowo omawiamy tryb i zasady zwolnień grupowych - z uwzględnieniem praktycznych aspektów prezentowanej problematyki.

Publikacja zawiera dodatek ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych 2018 z komentarzem

Książka "Zwolnienienia grupowe - obowiązki pracodawcy. Serwis Prawno-Pracowniczy 6/2018" - oprawa twarda - Wydawnictwo INFOR Grupa. Książka posiada 84 stron i została wydana w 2018 r.