pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Zośkowiec

Autor książki:

Jarosław Wróblewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fronda
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 448 s.
Wymiar: 239x163 mm
EAN: 9788364095061
ISBN: 978-83-64095-06-1
Data: 2013-12-20
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

PUBLIKACJA WYRÓŻNIONA W KONKURSIE KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU 2014 ! Skąd się biorą bohaterowie Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć niż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją Odpowiedź jest prosta - takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej.

Henryk Kończykowski jest JEDNYM Z NICH.

JEDEN Z OSTATNICH CZTERDZIESTU CZTERECH. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK ,,Zośka. Henryk Kończykowski, ps. ,,Halicz,członek plutonu ,,Felek, wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach ,,małego sabotażu, wreszcie - w Powstaniu Warszawskim.

HALICZ wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je Z PIERWSZEJ RĘKI. Transport broni przygotowanej na godzinę ,,W, krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia ,,Gęsiówki, obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki,,Morro.

Potem miała być WOLNA POLSKA, a zaczął się STALINIZM. I ,,Halicz osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze ,,Zośki dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć PO LUDZKU, pracować i kształcić się W OJCZYŹNIE. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii.

Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów ,,Halicza, po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN.

To książka nie tylko o ,,ZOŚKOWCU. To książka także O POLSCE.

Książka dotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Środek książki w pełnym kolorze.

Książka "Zośkowiec" - Jarosław Wróblewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Fronda. Książka posiada 448 stron i została wydana w 2013 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]