pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Znak nr 583. Czy katolik może być nowoczesny?

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 245x205 mm
EAN: 977004448803412
ISSN: 0044-488X
Data: 2005-11-10
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Modernizm zwykło się utożsamiać z wiarą w nieograni-czone możliwości postępu, demokracją liberalną i sekulary-zacją. Poglądy kojarzone z modernizmem przynajmniej czę-ściowo muszą więc wchodzić w konflikt z chrześcijaństwem. Czy katolik może być nowoczesny? Takie pytanie zadaliśmy naszym Autorom.
Numer otwiera esej Charlesa Taylora, który przekonuje, że "kultura nowoczesna, zrywając ze strukturami i systemem wierzeń świata chrześcijańskiego, zarazem rozwinęła pewne aspekty chrześcijaństwa bardziej, niż to było wcześniej możliwe". Jego zdaniem, trzeba dziś odwagi Matteo Ricciego, niegdyś ewangelizującego Chiny, by rozpoznać w świecie współczesnym nurty, które - choć zrodziły się poza widzialnymi granicami chrześcijaństwa - są zwiastunem Dobrej Nowiny. Z Charlesem Taylorem polemizuje Czesław Miłosz, który przestrzega, by chrześcijaństwo nie wchodziło zbyt łatwo w mariaże z nowoczesnością legitymizującą całkowitą płynność prawdy. W podobnym duchu wypowiada się ks. Tomasz Węcławski - zauważa on, że chrześcijaństwo w dialogu z nowoczesnością musi przyjmować reguły języka, w którym trudno wyrazić żywe doświadczenie wiary. Taylora broni ks. Wacław Hryniewicz, przypominając, że Boża obietnica wciela się tu i teraz, a zatem także w zlaicyzowanej współczesności, czekającej na nowych Riccich. Ks. Tomas Halik z kolei postuluje, by do chrześcijańskiego dialogu z nowoczesnością zaprosić inne dzieci Abrahama - wyznawców judaizmu i islamu
Ciekawym kontrapunktem dla tekstów bloku głównego jest esej Włodzimierza Boleckiego o ostatnim opowiadaniu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Podzwonne dla dzwonnika.

Książka "Znak nr 583. Czy katolik może być nowoczesny?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.