pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 577. Zawód: teolog

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184 s.
ISSN: 0044-488X
Data:2001-01-03
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jak dziś uprawiać teologię Czy teologia - to znaczy namysł nad naszą wiarą - jest nam jeszcze do czegoś potrzebna Oto problemy, które stawiamy w czerwcowym "Znaku. Czynią to przede wszystkim sami teologowie, odpowiadając na zadane im przez redakcję pytanie: "Czym jest teologia, którą uprawiam ". Intelektualnym konstruktem czy źródłem życia O co w ogóle chodzi w teologii Czyż nie o wiarę i o myślenie, fides quaerens intellectum Przecież już św. Augustyn mówił ludziom pobożnym: "Kochaj myślenie, jeśli bowiem samego Pisma Świętego nie pojmiemy prawidłowo, pozostanie dla nas bezużyteczne". Dobrym wprowadzeniem do numeru są "Definicje" pióra ks. Tadeusza Dzidka, który - krótko i przejrzyście - pokazuje najważniejsze cechy współczesnej teologii. A dopełnieniem ankiety jest tekst Donalda Nicholla, który zastanawia się nad tym, jakie "miejsce" powinien zająć teolog, żeby uprawiana przezeń myśl była "dobra i prawdziwa". Wzorem dlań jest św. Paweł - teolog "wędrujący"; oczywiście, nie chodzi tu tylko o podróżowanie, ale przede wszystkim o gotowość do zmiany punktu widzenia. A zatem - powiada Nicholl - "tylko w ten sposób, w ruchu, zdolni jesteśmy ujrzeć prawdy naszej wiary i stać się ich świadkami". Po wyprawie w głębiny myślenia teologicznego można odpocząć przy lekturze błyskotliwego eseju Rogera W. Holmesa o Alicji w Krainie Czarów, a dokładnie o tym, jaki pożytek z lektury tej książki może odnieść... filozof. A w rubryce "Diagnozy" Zdzisław Krasnodębski pisze o Europie szukającej swojej tożsamości w starciu (albo sojuszu) z Ameryką.

Książka "Znak nr 577. Zawód: teolog" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY
Między Europą a Ameryką?, Zdzisław Krasnodębski Europa Zachodnia niewiele się nauczyła. To przede wszystkim ona, a nie Europa Środkowowschodnia, nie dorosła politycznie ani do rewolucji 1989, ani do tego wielkiego zadania politycznego, którym byłoby właściwie rozumiane zjednoczenie kontynentu.

TEMAT MIESIĄCA

DEFINICJE
Dokąd zmierza współczesna teologia?, Ks. Tadeusz Dzidek
Tendencje współczesnej teologii nie są jednorodne, a czasem nawet okazują się przeciwstawne. Jedno wydaje się pewne: zainicjowana przed Soborem odnowa teologii znajduje swoją kontynuację.

Czy istnieje locus classicus teologii?, Donald Nicholl, tłum. Michał Bardel
Każdy z nas powinien trwać w niezmiennej gotowości do zmiany miejsca - tylko w ten sposób, w ruchu przemieszczenia, zdolni jesteśmy ujrzeć prawdy naszej wiary i stać się ich świadkami.

ANKIETA
Czym jest teologia, którą uprawiam?
Elżbieta Adamiak, Józef Augustyn SJ, ks. Jerzy Bagrowicz, Maciej Bielawski OSB, Jacek Bolewski SJ, ks. Andrzej Czaja, ks. Michał Czajkowski, Stanisława Grabska, Wacław Hryniewicz OMI, ks. Krzysztof Kaucha, Dariusz Kowalczyk SJ, ks. Józef Kudasiewicz, ks. Roman Lipiński, Józef Majewski, Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv, ks. Roman E. Rogowski, Jacek Salij OP, ks. Henryk Seweryniak, Piotr Sikora, ks. Alfons J. Skowronek, ks. Tomasz Węcławski, Michał Wojciechowski

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE
Filozof o Alicji w Krainie Czarów, Roger W. Holmes, tłum. Marcin Iwanicki i Marek Osmański
O ile ten artykuł ma jakiś cel, to jest nim nakłonienie czytelników do poddania się wyjątkowemu urokowi świata Lewisa Carrolla i skierowanie ich w ten sposób ku przyjemnościom filozofii i logiki. Nie dajcie się zwieść nieuchwytności dżemu Alicji. Nie odkładajcie rozkoszy filozofii na jutro.

RUBRYKA POD RÓŻĄ
Człowiek w pasażu, Małgorzata Łukasiewicz
Pasaże w każdej postaci były najwyraźniej czymś więcej niż wycinkiem miasta: były koncentratem, zgęszczoną materią miejskości i nowych czasów, nawet jeżeli nie przebiegały tak arcysymbolicznie jak w Mediolanie - między katedrą a operą. Skrótowo wypowiadały zagmatwaną prawdę o nierozpoznanej wciąż współczesnej epoce, o jej przeszłości i przyszłości.

DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Buddyjski marketing, Piotr Kłodkowski
Może nasi birmańscy gospodarze rozumieli, że człowiek dotknięty widocznym nieszczęściem powinien w szczególny sposób podkreślić swoje istnienie? A my, ludzie z Europy, doświadczaliśmy może jakiegoś buddyjskiego marketingu, pełnego współczucia dla ludzkiej istoty, ale zarazem bardzo naturalnego w swoim zastosowaniu?

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Kosmiczna eschatologia, Michał Heller
Ku jednej teologii sześciu miliardów, Zbigniew Danielewicz
Proklos albo o dziwnych losach ksiąg, Agnieszka Kijewska
Teolog czyta Szekspira, Aleksander Gomola
Szpetota uwznioślona, Krzysztof Biedrzycki
Dwaj artyści, Grażyna Maszkowska

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Młodym na ratunek, Ks. Andrzej Augustyński

Rekomendacje
Summary