pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Złote cywilizacje Ameryki
Tytuł książki:

Złote cywilizacje Ameryki

Autor książki:

Renata Faron-Bartels

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 404 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788301214425
ISBN: 978-83-0121-442-5
Data: 2020-12-08
55.14  59.00  3.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Złote cywilizacje Ameryki - Renata Faron-Bartels - opis książki:

Złote cywilizacje Ameryki to ekscytująca podróż w czasie oraz sposobność poznania kulturowego i materialnego bogactwa prekolumbijskiej Ameryki.

Choć złoto fascynowało ludzkość od zawsze, różne kultury traktowały je w różny sposób. Wśród ludów tubylczych prekolumbijskiej Ameryki spotykamy się z niezwykłym stosunkiem do złota i szlachetnych kruszców, których znaczenie materialne było stosunkowo niewielkie w porównaniu do ich wartości sakralnej, symbolicznej i duchowej. Pierwsza część książki przybliża czytelnikowi te niesamowite cywilizacje, ich kulturę i materialne artefakty, gdzie za oś narracji służą dzieje złota, jego rodzime użytkowanie i kulturowe znaczenie oraz technologie jego wydobycia i obróbki.

Jednak dopiero gdy pierwsze ładunki kruszcu przybyły do Europy przełomie XV i XVI wieku, złoto nie tylko w kluczowy sposób rozstrzygnęło o losie rdzennych mieszkańców Ameryki, ale też nieodwracalnie zmieniło ekonomię i kulturę całego świata. O tym traktuje druga część książki, gdzie jako najważniejsze konsekwencje pogoni za złotem w Ameryce autorka wskazuje między innymi szybki podbój kontynentu i daleko idące wyniszczenie miejscowej ludności, zachwianie ekonomii europejskiej nadmiarem szlachetnych metali na rynku, rozwój dalekosiężnego handlu (rozpoczynający na dobre proces globalizacji), a także powstanie i długoletnie utrzymanie się niewolnictwa na wielką skalę. Kolejne "gorączki złota" wstrząsające Ameryką od początku XIX wieku były następnie przyczyną licznych masowych migracji ludności z całego świata, w wieloraki sposób kształtując demograficzne i ekonomiczne realia współczesności. A choć dzisiejsze "gorączki złota" mają nieco inny wymiar od tych historycznych, ich przyczyny są podobne, a konsekwencje równie tragiczne.

Książka „Złote cywilizacje Ameryki” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 404 stron i została wydana w 2020 r. Cena 55.14 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Złote cywilizacje Ameryki"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pod rządami półksiężyca - okładka książki
Pod rządami półksiężyca Grzegorz Kucharczyk
Konungahella 1135 - okładka książki
Konungahella 1135 Robert F. Barkowski
Produkty podobne:
Boska Nefretete - okładka książki
Boska Nefretete Ewa Kassala
Messapiowie - okładka książki
Messapiowie Małgorzata Pawlak