pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu

Autor książki:

Magdalena Okraska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Trzecia Strona
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 195x188 mm
EAN: 9788364526688
ISBN: 978-83-6452-668-8
Data: 2018-11-13
24.87 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Ci, których kolorowy pociąg z napisem "transformacja" powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy czy miliony ludzi, z większych i małych ośrodków. Nikogo z beneficjentów sytuacji nie interesowały losy pana Heńka z prywatyzowanej huty, pani Marioli z niepotrzebnego nagle osiedlowego magla czy pana Zdzisława z zamykanej odlewni. Po co, skoro kolorowy pociąg pędził przed siebie w stronę Europy, a żeby z niego nie wypaść, trzeba było mocno trzymać się na zakrętach? Trudno odwracać się w pędzie.

Plan Balcerowicza był wyrokiem śmierci dla mniejszych ośrodków. Życie, które od przedwojnia toczyło się wokół kopalni, huty, odlewni czy wytwórni, kilka razy zamigotało i przygasło. Z ust do ust powtarzano mantrę - sprzedać, sprzedać, najlepiej z zyskiem. Czyim?
Na pewno nie tych, o których jest ta historia.

Magdalena Okraska opisuje Zagłębie Dąbrowskie - wyludnione po likwidacji fabryk miasta, ruiny zakładów, zdewastowane centra i opuszczonych ludzi. Na ziemi jałowej, niczyjej, gdzieś pomiędzy Śląskiem a Małopolską.

Książka "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu" - Magdalena Okraska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Trzecia Strona. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2018 r. Cena 24.87 zł. Zapraszamy na zakupy!