pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Zeszyty Komiksowe nr 18 - okładka książki
Zeszyty Komiksowe nr 18 pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Zeszyty komiksowe nr 22. Komiks - teoria
książka:

Zeszyty komiksowe nr 22. Komiks - teoria

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Kultury
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 120 s.
Wymiar: 240x240 mm
EAN: 977173330000222
ISSN: 17333008
Data: 2016-11-15
Cena wydawcy: 19.90 złpozycja niedostępna

Zeszyty komiksowe nr 22. Komiks - teoria - opis książki:

Polskiej refleksji komiksoznawczej nadal doskwiera - widoczna i coraz częściej podkreślana - niewystarczająca znajomość zachodnich tekstów teoretycznych. Wynika to przede wszystkim z trudnego dostępu do niektórych tytułów (to do niedawna dotyczyło choćby książek Davida Kunzle a; dotyczyło, gdyż oba tomy jego klasycznego dzieła są już dostępne dla czytelników w Nowej Czytelni Komiksu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu) oraz - co tu ukrywać - stopnia opanowania języków obcych (choć znajomość języka angielskiego staje się powoli powszechna, swobodna lektura specjalistycznych tekstów może przysparzać jeszcze problemów).

Że warto tłumaczyć teksty zagranicznych badaczy komiksu, pokazał dobitnie przykład Bernarda Toussainta, którego pomysły (zinterpretowane przez rodzimych naukowców) zrobiły w Polsce zawrotną karierę (oczywiście piszemy to, mając na uwadze polskie realia i miejsce komiksu w kulturze naszego kraju).

Ten numer "Zeszytów Komiksowych" ma, choć częściowo, nadrobić te braki. Staraliśmy się dobrać artykuły tak klasyczne, jak i obrazujące aktualne tendencje obecne w refleksji za oceanem, dopełnić je ciekawymi rozmowami, doprawić polskim elementem teoretycznym (niezawodny jest w tej kwestii Wojciech Birek) oraz - tradycyjnie już - komiksami wychodzącymi w niezwykle interesujący sposób naprzeciw niełatwemu wyzwaniu, jakim jest temat tego numeru. Temat, który będzie kontynuowany w przyszłym numerze, kiedy to opublikujemy fragment książki Harry ego Morgana Principes des littératures dessinées, dotyczący związków obrazu z tekstem w komiksie.

Książka „Zeszyty komiksowe nr 22. Komiks - teoria” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Kultury.

Książka posiada 120 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zeszyty komiksowe nr 22. Komiks - teoria"