pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Cieślictwo Polskie - okładka książki
Cieślictwo Polskie pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Reprint wydania z 1901...
Księgarnia »
Reprinty »
książka:

Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Reprint wydania z 1901 r.

Dane szczegółowe:
Wydawca: Volumina pl
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 422 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788378679684
ISBN: 978-83-7867-968-4
Data: 2015-07-11
Cena wydawcy: 58.00 złpozycja niedostępna

Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Reprint wydania z 1901 r. - Władysław Matlakowski - opis książki:

Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu to książka wyjątkowa nie tylko ze względu na zawartość merytoryczną, ale i historię swojego powstania. Matlakowski, który był z wykształcenia lekarzem, a kulturologiem z zamiłowania i nieco z przypadku, napisał wcześniej pracę poświęconą budownictwu ludowemu. Postanowił zagłębić się jednak w szczegóły zdobienia stroju i przedmiotów codziennego użytku. Liczne ilustracje i tablice odrysowywał sam lub przy pomocy Stanisława Witkiewicza. Gotową pracę ukończył tuż przed śmiercią i choć znalazł poparcie i chętnych promotorów, to ciągły brak funduszy uniemożliwiał publikację. Już praktycznie na łożu śmierci poprosił swojego przyjaciela - doktora Józefa Peszke o dopilnowanie wydania tego dzieła. Mimo wielu trudności książka ukazała się drukiem, a Peszke opatrzył ją obszernym wstępem poświęconym postaci autora. Sam Matlakowski Stworzył dzieło niesamowite, mimo, że nie jest ono ogromnej objętości, to mieści w sobie bardzo bogaty materiał, szczegółowe opisy przedmiotów, ich zdobień, zastosowania, a także, co stanowi o wyjątkowości tego opracowania, bardzo starannie zebrany materiał leksykalny. Matlakowski ubolewał nad zanikiem gwary ludowej stąd podając nazwy poszczególnych przedmiotów zapisuje je w oryginalnej wymowie, często, dla dopełnienia dzieła, w kilku wariantach. To właśnie, w połączeniu z ilustracjami wybitnego artysty - Witkiewicza skłoniło nas do wykonania reprintu Zdobienia i sprzętu..., co udało się dzięki uprzejmości Biblioteki Głównej PW.

Reprint oprawiony jest w okładkę wykonaną z brązowej tektury oraz fakturowanego papieru na grzbiecie. Posiada ozdobne kapitałki i wstążeczkę czytelniczą.

Książka „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Reprint wydania z 1901 r.” - oprawa twarda - Wydawnictwo Volumina pl.

Książka posiada 422 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Reprint wydania z 1901..."