pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zaraz wracam. Antologia
Tytuł książki:

Zaraz wracam. Antologia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum KulturyZamek
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 343 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788391768716
ISBN: 978-83-9176-871-6
Data: 2009-02-25
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Od świata granic do świata horyzontów
Od świata granic do świata horyzontów 26.24 zł pozycja dostępna!

W sensie cywilizacyjnym ostatnie dwadzieścia lat to dla Polaków czas zmian, które trudno ogarnąć; trudno też je porównać do jakichkolwiek doświadczeń z przeszłości. Postanowiliśmy sprawdzić, jak się w tej bezgranicznie nowej sytuacji zachowuje polski bohater literacki. Czy jego peregrynacje egzystencjalne mogą nam coś ważnego o nas samych powiedzieć? Dla pomysłodawców tej książki najbardziej interesujące są różnice zbiorowej tożsamości, które ujawniają się w kontaktach między ludźmi, kulturami i obyczajami. "Zaraz wracam" jest więc przede wszystkim antologią różnic.
Nie tylko bowiem pisanie o innych, ale i życie obok nich jest sztuką porównywania. Gdyby pisarze przestali porównywać, literacka rzeczywistość stałaby się tautologiczna i oswojona do znudzenia. Trywialna literatura zamienia problemy w oczywistości, dobra - odwrotnie. W prozie "przemieszczonych" niemal każda obserwacja prowokuje pytania, skojarzenia i wątpliwości. Skąd w Szwecji "tyle pustych domów, czy budujecie na zapas, ujmując rozwody w planach mieszkaniowych"? Dlaczego wy macie dubbing, a my "jednego faceta, który czyta wszystkie dialogi", i co jest lepsze? Skąd się wziął "zwyczaj dodawania w Czechach kopca stojącej, gęstej bitej śmietany do mięs, a nawet zup rybnych"? Dlaczego "Szwajcarzy tylko raz dziennie schodzą nad Leman - właśnie w porze schodzenia nad Leman"? I jak się w tym wszystkim odnajduje Polak, któremu nagle - wszystko wolno? (z posłowia)

Książka "Zaraz wracam. Antologia" - oprawa miękka - Wydawnictwo Centrum KulturyZamek. Książka posiada 343 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]