pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Zanim Bóg odwróci wzrok

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poligraf
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 392 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788381591638
ISBN: 978-83-8159-163-8
Data: 2019-09-20
27.58  39.90  12.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Zanim Bóg odwróci wzrok - Sebastian Ładoś - opis książki:

"Zanim Bóg odwróci wzrok" to jedyna dostępna na rynku biografia Aleksandra Ładosia, przywódcy Grupy Berneńskiej ratującej Żydów w czasie II wojny światowej.

Aleksander Ładoś to działacz niepodległościowy, który w II Rzeczypospolitej zostaje najmłodszym dyplomatą. Po wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. negocjuje warunki traktatu ryskiego. Jako konsul w Monachium z niepokojem obserwuje rozwój nazizmu. Po zamachu majowym odsunięty na margines życia publicznego. Krytykuje polską politykę zagraniczną. Ostrzega, że władza, która podnosi rękę na własnych obywateli, doprowadzi kraj do katastrofy. Po wybuchu wojny wraca do gry jako minister w rządzie generała Sikorskiego. Zawzięty krytyk "polskiego piekła" na emigracji. Od połowy 1940 r. do końca wojny faktyczny ambasador RP w Szwajcarii (w randze chargé d affaires). Przywódca tzw. Grupy Berneńskiej (zwanej też Grupą Ładosia), która ratuje setki Żydów przed Zagładą za pomocą fałszywych paszportów państw Ameryki Południowej.

Biografia Aleksandra Ładosia to interesujące spojrzenie na wydarzenia lat 1914-1945 uzupełnione cytatami z nieopublikowanych dotąd "Pamiętników" tego wybitnego dyplomaty. Jego komentarze zaskakują dziś aktualnością i zmuszają do refleksji: czy my, Polacy, jesteśmy w stanie ocalić niepodległość bez zmiany naszej mentalności?
To książka o człowieku, któremu nie zabrakło wyobraźni i odwagi w czasach odwracania wzroku od zła. Opowieść o człowieku, który poznał cztery Polski: pod zaborami, międzywojenną, okupowaną i komunistyczną. Nie mógł z tego powstać życiorys banalny.

Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz, "Dziennik Gazeta Prawna"
Aleksander Ładoś nazywany był przez Żydów ze Szwajcarii Sprawiedliwym wśród Narodów Świata jeszcze w czasie wojny, wiele lat zanim Instytut Yad Vashem zaczął używać tego biblijnego zwrotu. Nie znam innego dyplomaty, którego za życia otaczałoby tak wielkie poczucie wdzięczności. Parokrotnie pisano o nim, że bez niego nie uratowałby się nikt.

dr Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii

Książka „Zanim Bóg odwróci wzrok” - oprawa twarda - Wydawnictwo Poligraf.

Książka posiada 392 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Zanim Bóg odwróci wzrok"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Uwięziony krzyk - okładka książki
Uwięziony krzyk Anna Naskręt
Kiedy Bóg odwrócił wzrok - okładka książki
Kiedy Bóg odwrócił wzrok Wiesław Adamczyk
Produkty podobne:
George Foreman. Bóg w moim narożniku - okładka książki
George Foreman. Bóg w moim narożniku George Foreman, Ken Abraham
Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki - okładka książki
Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki Jean Ammann, Erhard Loretan