pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Requiem dla Jana Pawła II - okładka książki
Requiem dla Jana Pawła II pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Żale nagrobne na śmierć Jana Kochanowskiego w Lublinie 22 sierpnia...
książka:

Żale nagrobne na śmierć Jana Kochanowskiego w Lublinie 22 sierpnia 1584 roku przez Sebastiana Klonowica, Andrzeja Trzecieskiego i innych autorów napisane i w 1585 roku razem wydane

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 100 s.
Wymiar: 147 x 220 mm
EAN: 9788372221964
ISBN: 83-7222-196-0
Data: 2007-06-20
Cena wydawcy: 12.00 złpozycja niedostępna

Żale nagrobne na śmierć Jana Kochanowskiego w Lublinie 22 sierpnia 1584 roku przez Sebastiana Klonowica, Andrzeja Trzecieskiego i innych autorów napisane i w 1585 roku razem wydane - Ryszard Montusiewicz - opis książki:

I tom serii /"Lubelska Biblioteka Staropolska/", gromadzący utwory żałobne, powstałe dla uczczenia pamięci Jana Kochanowskiego zmarłego w Lublinie w sierpniu 1984 roku. Głównym tekstem zbioru są Żale nagrobne Szymona Klonowica - wójta i burmistrza Lublina, utalentowanego poety, prawie zapomnianego. Otwarcie serii tym tomem w 2004 r. podyktowane zostało 420. rocznicą śmierci Jana z Czarnolasu, największego poety Słowiańszczyzny XVI w. i jednego z najwybitniejszych twórców renesansowej Europy, który potrafił połączyć uniwersalizm kultury śródziemnomorskiej z elementami narodowymi.

Dzieło ukazuje specyfikę warsztatu poetyckiego Klonowica. Ujawnia bogaty wachlarz sposobów komponowania, wykorzystuje swoją bogatą erudycję mitologiczną i historyczną oraz wiedzę o literaturze greckiej i rzymskiej, sięga do wiedzy potocznej. Utwory posiadają duże walory rytmiczne, charakteryzuje je sprawność warsztatowa, rubaszność i sarkazm.

GŁOSY O KSIĄŻCE:

Antologia zasługuje na przyjęcie przez badaczy i miłośników Kochanowskiego z pełnym uznaniem, podziwem dla dużego wysiłku. Dobór świadczy o znajomości przedmiotu. Wydobycie z zapomnienia niektórych tekstów trzeba uznać za prawdziwe osiągnięcie.

prof. dr hab. JERZY STARNAWSKI, Łódź

Obszerna, starannie wydana i rzeczoznawczo nader użyteczna książka zasługuje stanowczo na uwagę, nie tylko tzw. specjalistów, ale również nauczycieli oraz w ogóle odbiorców-czytelników.

prof. dr hab. TADEUSZ ULEWICZ, UJ, Kraków

Jest to wysiłek pionierski, wydawca dotarł do wielu tekstów, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy.

prof. dr hab. STANISŁAW FITA, KUL

Książka „Żale nagrobne na śmierć Jana Kochanowskiego w Lublinie 22 sierpnia 1584 roku przez Sebastiana Klonowica, Andrzeja Trzecieskiego i innych autorów napisane i w 1585 roku razem wydane” - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum.

Książka posiada 100 stron i została wydana w 2004 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Żale nagrobne na śmierć Jana Kochanowskiego w Lublinie 22 sierpnia..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Luzjady (Os Lusiadas). Epos w dziesięciu - okładka książki
Luzjady (Os Lusiadas). Epos w dziesięciu pieśniach Luis Vaz de Camoes, Zofia Trzeszczkowska (tłum.)