pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Zakochany Pitagoras/Pythagoras in Love

Autor książki:

Lee Slonimsky

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 114 s.
Wymiar: 205x125 mm
EAN: 9788381830898
ISBN: 978-83-8183-089-8
Data: 2021-08-11
29.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie, z języka angielskiego przełożył Henryk Cierniak
Lee Slonimsky - amerykański poeta, spokrewniony z polskim poetą Antonim Słonimskim, opublikował w Stanach Zjednoczonych dziewięć zbiorów poezji. Chronologicznie trzeci z nich, ujęty w formę niekonwencjonalnych sonetów, cykl zatytułowany Pythagoras in Love z satysfakcją oddajemy teraz w ręce naszych Czytelników, w wersji dwujęzycznej, polskiej i angielskiej, po wcześniejszych publikcjach zbioru we Francji i w Grecji. Jak sam o sobie pisze autor, z historyczną postacią Pitagorasa, którego czyni bohaterem tego tomiku, łączy go głęboka miłość i szacunek do natury, w szczególności do zwierząt.
Od Redakcji
Pomysł napisania wierszy, w których punktem odniesienia stałaby się postać Pitagorasa, narodził się we mnie wraz z obciążonym pewną nieścisłością wspomnieniem. Otóż wiosną 2002 roku eksperymentowałem z formą sonetu, z którą zapoznałem się dekadę wcześniej, podczas warsztatów literackich prowadzonych przez Daniela Hoffmana, niegdysiejszego Poetę Laureata Stanów Zjednoczonych. Sonet, nad którym zacząłem pracować, nie miał jednorodnej formy, jak miało to miejsce w tradycji renesansowej, opierającej się na sztywnych regułach sonetów Petrarki i poetów włoskich, zbudowanych na zasadzie 14 wersów (...). Utwory poetyckie w zbiorze Pitagoras zakochany korzystają ze wspomnianych wyżej tradycyjnych form sonetu, lecz prócz tego są tam też oparte na nich modyfikacje gatunku, łącznie z przełamywaniem wersu, w taki sposób, że jego zakończenie znajduje się w kolejnej linijce wiersza.
Klika słów od autora, fragment

Książka "Zakochany Pitagoras/Pythagoras in Love" - Lee Slonimsky - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 114 stron i została wydana w 2021 r. Cena 29.20 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]