pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zaczarowany krawiec i inne humoreski

Autor książki:

Szolem Alejchem

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 302 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378660989
ISBN: 978-83-7866-098-9
Data: 2016-09-06
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czytając wielką równą prozie Gogola i Czechowa, prozę Szolema Alejchema, w rozbawieniu ulegamy podobnemu wrażeniu, jakiemu ulega czytelnik Dziejów Tewji Mleczarza i widz Skrzypka na dachu. Istnieje jakiś los, jakaś bieda, która jest częścią świata. Jest bohater, który postanawia coś zmienić. Jest nierówne zmaganie człowieka z prawem. Jest zły obrót spraw. Lecz jest i czułość, która ratuje całą logikę i cały chaos zdarzeń od szyderstwa, odrzucenia, a nawet buntu.

Czytając humoreski Alejchema, przede wszystkim - jak to z humoreskami bywa - śmiejemy się i uśmiechamy. Rozpoznajemy w sobie pamięć Anatewki i miasteczek Marca Chagalla, udomowiony przez kulturę pejzaż przedpogromowych żydowskich miasteczek. Wiosek kolorowych, roztańczonych, rozmarzonych o Bogu i o tysiącach spełnionych snów. Po lekturze całości, z cieniem uśmiechu na ustach, płaczemy. Opłakujemy do przodu, w przyszłość. Wiecznie aktualne sylwetki biedaków, którzy o swej nędzy rozmawiają z samym Bogiem, jak równi z równym. Jego przemieszanym, wielobarwnym i wielowątkowym językiem.

(ze wstępu Jarosława Mikołajewskiego)

Książka "Zaczarowany krawiec i inne humoreski" - Szolem Alejchem - oprawa miękka - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 302 stron i została wydana w 2016 r.