pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Z odległej pamięci, po dzień dzisiejszy
Tytuł książki:

Z odległej pamięci, po dzień dzisiejszy

Autor książki:

Janusz Łukaszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 818 s.
Wymiar: 160x225 mm
EAN: 9788380196728
ISBN: 978-83-8019-672-8
Data: 2019-01-28
67.03  84.00  16.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Janusz Łukaszewski - urodzony na Kresach Wschodnich. Syn żołnierza AK obwodu grodzieńskiego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach siedemdziesiątych, po odmowie współpracy ze służbami specjalnymi, uniemożliwiono mu wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celu kontynuowania prac nad doktoratem w Katedrze Prawa Finansowego UŁ. Dyrektor Domu Środowisk Twórczych w Łodzi, impresario pianisty Edwina Kowalika (trasa po Kanadzie i USA), rewident Centrali Banku Rolnego w Warszawie, wieloletni radca prawny. Współorganizator i doradca NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej. W stanie wojennym uzyskał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Pracował w Nowym Jorku jako budowlaniec, dorożkarz i adwokat w kancelarii adwokackiej Willy Salesky na Manhattanie. Był konsultantem prawnym Fundacji Rolniczej przy Episkopacie Polski, współpracując z byłym marszałkiem Senatu prof. A. Stelmachowskim. Minister K. Skubiszewski powołał go na urząd konsula - kierownika placówki we Lwowie, następnie konsula w Chicago. W 1993 roku, po wygranych przez komunistów wyborach, odwołany z placówki. Nieoficjalnie obwiniony za sukces wyborczy Jana Olszewskiego w okręgu chicagowskim. Zasłynął wówczas z płomiennych patriotycznych przemówień.

Za działalność w umacnianiu polskości i energiczne działania na rzecz zamieszkałych na Ukrainie Polaków dwukrotnie odznaczony krzyżem II Obrony Lwowa Semper Fidelis. Jedyny na kontynencie amerykańskim konsul odznaczony przez SWAP krzyżem Miecze Hallerowskie. Zarówno we Lwowie, jak i w Chicago bardzo aktywnie działał na rzecz odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie. Na tej ostatniej placówce w odbudowę Cmentarza zaangażował środowisko weteranów armii amerykańskiej oraz najwyższych urzędników administracji amerykańskiej, z wice-prezydentem B. Clintonem włącznie. Wiele organizacji polonijnych przyznało mu honorowe członkostwo. Był i jest bezpartyjny.

Ma status działacza opozycji antykomunistycznej. W 1996 roku w Chicago wydał powieść Przetrwanie, z której dochód prze-znaczył na pomoc Polakom w Kazachstanie.

Książka „Z odległej pamięci, po dzień dzisiejszy” - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 818 stron i została wydana w 2018 r. Cena 67.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Z odległej pamięci, po dzień dzisiejszy"
Janusz Łukaszewski - autor m.in.:
Produkty podobne:
Leonardo da Vinci - okładka książki
Leonardo da Vinci Arrechea Julio