pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

YUREI. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej. Seria: Fenomeny

Autor książki:

Zack Davisson

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788323345022
ISBN: 978-83-2334-502-2
Data: 2018-11-16
Cena wydawcy: 37.51 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zdarzyło mi się mieszkać w domu, w którym straszy tymi słowami autor rozpoczyna książkę o japońskich duchach yrei. Przejmujące dreszczem czerwone ślady dziecięcych rączek i stóp na suficie miesiącami wyprowadzały z równowagi jego i jego żonę, a tajemnicze, prowadzące donikąd drzwi, których gospodarz zakazał im otwierać, napawały ich lękiem. Dla japońskich znajomych sytuacja była oczywista. Rozglądali się chwilę, po czym z przekonaniem mówili: Aaaa... yrei ga deteru (Tutaj jest yrei).
Ta niepokojąca historia zainspirowała Davissona do opisania świata duchów zajmujących tak ważne miejsce w japońskiej kulturze i religii. Autor zestawia dawne dokumenty i legendy z wytworami współczesnej popkultury, takimi jak horrory The Ring czy Klątwa. Poszukuje genezy fenomenu yrei, jego znaczenia w Japonii i przyczyn rosnącej popularności na Zachodzie. Do treści poszczególnych rozdziałów nawiązują niesamowite opowieści o duchach zwane kaidan między innymi historie trzech celebrytek wśród yrei: Oiwy, Otsuyi i Okiku.
Pisarstwo Zacka tchnęło nowe życie w japońskie żywe trupy!
Matt Alt, współautor Yurei Attack! The Japanese Ghost Survival Guide
Od lat jestem fanem japońskich opowieści o duchach i horrorów przekazanych nam przez Lafcadio Hearna i Bernhardta J. Hurwooda. Teraz, dzięki Zackowi Davissonowi, zrozumiałem nareszcie znaczenie historyczne i kulturowe japońskich yrei.
Douglas Draa, redaktor internetowego wydania Weird Tales Magazine
...Zack Davisson zabiera nas w upiorną jazdę bez trzymanki przez często ignorowany obszar historii i kultury japońskiej. Po drodze dostarczy nam obficie dreszczyku emocji, a także cenną wiedzę i okazje do śmiechu.
Frederik L. Schodt, autor of Professor Risley and the Imperial Japanese Troupe: How an American Acrobat Introduced Circus to Japan and Japan to the West
Zack Davisson - tłumacz, pisarz oraz badacz japońskiego folkloru. Przez kilka lat mieszkał w Japonii. Zagadnieniu yrei poświęcił swoją pracę magisterską, a artykuły na temat duchów pisał do takich czasopism jak Weird Tales Magazine, Japanzine, Kansai Time-Out i Metropolis. Tłumaczy japońskie mangi, głównie opowiadające historie tajemniczych istot (w tym słynne Gegege no Kitaro), konsultuje również amerykańskie komiksy o podobnej treści. Twórca popularnej strony internetowej poświęconej japońskiemu folklorowi hayakumonogatari.com

Książka "YUREI. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej. Seria: Fenomeny" - Zack Davisson - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]