pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag
Tytuł książki:

Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag

Autor książki:

Piotr Oleksy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788381912495
ISBN: 978-83-8191-249-5
Data: 2021-06-08
28.47  39.90  11.43 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali - wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca - wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii. Bohaterowie Wysp Odzyskanych układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości "starych Ziem Piastowskich".

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.

"Oleksy kreśli impresjonistyczną biografię polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej wyspiarskiej, bieguna Polski odrzańskiej. To nie jest książka lokalna, sentymentalna Heimatliteratur, tylko opowieść uniwersalna w swojej wyjątkowości, w której jest miejsce i na podpitego awanturnika Jana Papugę, i na rybaka Siwego Flaka, i na boga Trygława, i na wypędzonych Niemców, i na tajemnicze księstwo Gryfitów. Oleksy łączy charyzmaty historyka i reportera, węszy po czystych archiwach i brudnych portach, a wszystko to w miejscu, gdzie doszło do jednego z najdziwniejszych eksperymentów demograficznych w dziejach. Zmusza czytelnika do opuszczenia dobrze wyjeżdżonych intelektualnych kolein i zdania sobie sprawy, że nie ma jednej Polski, a jest wiele Polsk!" Zbigniew Rokita

Książka "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" - Piotr Oleksy - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2021 r. Cena 28.47 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Piotr Oleksy - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Grzegorz VII - okładka książki

Grzegorz VII

Glauco Maria Cantarella
Produkty podobne:
Droga wiodła ugorem. Wspomnienia - okładka książki

Droga wiodła ugorem. Wspomnienia

Stanisław Sosabowski
Gorzki smak Sybiru - okładka książki

Gorzki smak Sybiru

Kazimiera Dzięgielewska-Żołądź