pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wprowadzenie do narratologii porównawczej
Tytuł książki:

Wprowadzenie do narratologii porównawczej

Autor książki:

Walerij Igoriewicz Tiupa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Petrus
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Wymiar: 200x145 mm
EAN: 9788377204917
ISBN: 978-83-7720-491-7
Data: 2021-04-26
20.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka systematyzuje i pogłębia język naukowy narratologii jako interdyscyplinarnej dziedziny poznania humanistycznego. Podstawowy aparat pojęć narratologicznych (narrator, bohater, narracja itd.) został rozszerzony przede wszystkim o kategorie mające rodowód retoryczny (etos, entymem, modalność itd.). Przy czym autor nie ogranicza się jedynie do uporządkowania kluczowych rozróżnień terminologicznych, lecz rzeczowo, z dbałością o szczegóły ilustruje omawiane zjawiska starannie dobranym materiałem egzemplifikacyjnym zaczerpniętym z klasyki literatury rosyjskiej (w znakomitej większości opowiadań Antona Czechowa), nadając tym samym publikacji walor użyteczności praktycznej. Cechą charakterystyczną i wyróżniającą narratologię Tiupy na tle współczesnych koncepcji jest właśnie ,,przefiltrowanie jej przez antyczną retorykę i poetykę.
Publikacja, jak informuje tytuł, jest wprowadzeniem do narratologii, a zatem, z natury rzeczy, musi obejmować różne problemy tej dziedziny i w sposób syntetyczny prezentować poszczególne, specjalistyczne zagadnienia. Ukazanie w jednym, zwartym tomie niezwykle skomplikowanej i stosunkowo słabo jeszcze rozpoznanej w zakresie nauki o literaturze materii, wymusza konieczność wyeksponowania zagadnień, wyznaczających kolejne etapy na drodze do narratologii porównawczej.
Wprowadzenie nie jest podręcznikiem narratologii ani kompendium w jego klasycznym rozumieniu wszak autor przedstawia własną koncepcję badania narracji lecz właśnie jak wskazuje tytuł zwięzłym do niej wprowadzeniem o charakterze przewodnika, zmierzającym z jednej strony do wypracowania pojęciowego instrumentarium dla tej dziedziny badań literatury i kultury i z drugiej służącym do pogłębionej analizy i interpretacji tekstów literackich oraz prowadzenia dalszych samodzielnych studiów narratologicznych.
Książka ta przeznaczona jest nie tylko dla rusycystów, lecz również studentów polonistyki i neofilologii, doktorantów nauk humanistycznych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz wszystkich, którzy pragną zaznajomić się z podejściem narratologicznym jako aktualną tendencją współczesnej nauki.

Książka "Wprowadzenie do narratologii porównawczej" - Walerij Igoriewicz Tiupa - oprawa miękka - Wydawnictwo Petrus. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2020 r. Cena 20.96 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Tekst słowo obraz - okładka książki

Tekst słowo obraz

Ewa Mikuła (red.)
Czas i miejsca w biografii. Aspekty - okładka podręcznika

Czas i miejsca w biografii. Aspekty edukacyjne

Elżbieta Dubas, Anna Gutowska (red.)
Konceptualizacja profesjonalizacji - okładka książki

Konceptualizacja profesjonalizacji kreatywności

Elżbiera Woźnicka, Kamila Witerska, Leszek Kuras (red.)