pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Włoch w śniegach Rosji

Autor książki:

Mario Rigoni Stern

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Historia PL
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 128 s.
EAN: 9788366649996
ISBN: 978-83-6664-999-6
Data: 2022-03-17
25.50  29.90  4.4 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Włoch w śniegach Rosji jest relacją absolutnie wyjątkową. Epopeja włoskiego Korpusu Alpejskiego - porzuconego i praktycznie zdradzonego przez niemieckiego sojusznika - oraz jego tragiczne losy w czasie zimowego odwrotu znad Donu są jedną z najtragiczniejszych kart historii walk na froncie wschodnim. Osobiste relacje z tych wydarzeń są niezwykle rzadkie - bardzo niewielu zostało tych, którzy mogliby napisać wspomnienia. Jednak wartość chwytających za serce i przerażająco szczerych zapisków Mario Rigoniego jest podwójna.

To nie tylko historia strzelców alpejskich, przejmujący opis ludzkich tragedii i donośny sprzeciw przeciwko absurdowi wojny. To przede wszystkim dowód na to, że nawet na dnie piekieł zawsze tli się nadzieja i człowiek, niezależnie od sytuacji i koloru munduru który nosi, wciąż może uchronić się przed ostatecznym szaleństwem - o ile nie zapomni, że jest człowiekiem.

Mario Rigoni Stern (01.11.1921 - 16.06.2008) - Żołnierz Batalionu Vestone 6 Pułku Strzelców Alpejskich w dywizji Tridentina. Walczył w Albanii, Grecji i w Rosji. Dwukrotnie odznaczony za odwagę. Uczestnik walk nad Donem i jeden z niewielu, którzy przetrwali tragiczny odwrót włoskiego korpusu alpejskiego zimą 1942/43 roku. Po kapitulacji Włoch więziony przez Niemców w Olsztynku (Stalag I B Hohenstein), skąd pieszo wrócił do Włoch.

Swoje doświadczenia z walk na wschodzie opisał w wydanej w 1953 roku książce Il sergente nella neve, którą jeden z krytyków zasłużenie porównał do Anabazy Ksenofonta. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Autor piętnastu książek i zbiorów prac. Pisarz, którego dzieła włączano do obowiązkowych lektur w szkołach oraz człowiek, który zawsze przedkładał niepowtarzalną samotnię włoskich gór i piękno surowego życia ponad literacką sławę.

Książka "Włoch w śniegach Rosji" - Mario Rigoni Stern - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Historia PL. Książka posiada 128 stron i została wydana w 2022 r. Cena 25.50 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]