pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wierni do końca Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend cz. 3

Autor książki:

Hubert Meyer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oskar
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788362129744
ISBN: 978-83-6212-974-4
Data: 2019-04-17
35.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Po krwawych walkach w lecie 1944 roku we Francji i bolesnym odwrocie spod Falaise, młodociani żołnierze dywizji pancernej SS "Hitlerjugend" przegrupowali się i na przełomie 1944/1945 roku brali udział w ostatniej ofensywie Hitlera na Zachodzie, gdzie ponieśli bardzo ciężkie straty. Po kolejnym odwrocie zostali przerzuceni na Węgry, aby wykonać z góry skazane na niepowodzenie zadanie zatrzymania ofensywy Armii Czerwonej. Ich zdziesiątkowana dywizja wycofała się do Austrii i 8 maja 1945 roku poddała Amerykanom.

Książka którą oddajemy Czytelnikowi to owoc czternastu lat badań. Prezentuje ona historię tej niezwykle ciekawej i w pewnym sensie - ze względu na wiek większości jej żołnierzy - eksperymentalnej jednostki pancernej. Autorowi udało się zebrać wiele relacji uczestników walk jakie toczyli żołnierze Dywizji Hitlerjugend na długim szlaku bojowym które uzupełnione o wiadomości archiwalne tworzą bardzo interesujący i przejmujący obraz. Co ciekawe w pracy wspierali autora nie tylko weterani Dywizji Hitlerjugend ale również byli żołnierze i historycy z Wielkiej Brytanii Francji Kanady i Stanów Zjednoczonych. 12. Dywizja Pancerna Hitlerjugend walczyła w Normandii gdzie w ciągu miesiąca walk poniosła straty w wysokości 60. Po upadku Caen znalazła się w kotle pod Falaise gdzie jej zadaniem było utrzymać jak najdłużej drogę odwrotu dla wojsk niemieckich. Wykonując to zadanie Dywizja utraciła większość sprzętu jednak udało się jej uniknąć okrążenia co pozwoliło w przyszłości odbudować jej wartość bojową i wykorzystać w walkach na innych frontach - co będzie tematem kolejnych części książki. Niezwykle ciekawy sposób prezentacji materiału historycznego sprawia że dzieje Dywizji Hitlerjugend powinny znaleźć się w księgozbiorze wszystkich Czytelników którzy interesują się działaniami wojsk pancernych w okresie II wojny światowej.

Książka "Wierni do końca Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend cz. 3" - Hubert Meyer - oprawa miękka - Wydawnictwo Oskar. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2019 r. Cena 35.27 zł. Zapraszamy na zakupy!