pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów
Książki »
Tytuł książki:

Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów

Autor książki:

Tomasz Żukowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wielka Litera
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 480 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788380322967
ISBN: 978-83-8032-296-7
Data: 2018-12-01
34.00  49.90  15.9 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

O tym, czego nie chcemy wiedzieć
Głębokie, rzetelne i wielopoziomowe studium nad postawą Polaków wobec Zagłady. Autor pokazuje na licznych i konkretnych tekstach kultury, jak społecznie i zwykle nieświadomie dokonujemy samowybielania.

Teoretycznie powinniśmy wiedzieć, a jednak nie wiemy, co się stało z Żydami podczas okupacji i jaki był w tym udział Polaków. Zgromadzono dane, przeanalizowano je, ale przy tym wytworzyła się dziwna umiejętność niedostrzegania tego, czego udało się nam o sobie dowiedzieć. Sedno problemu wciąż spowija milczenie.

Żukowski wykazuje, w oparciu o najgłośniejsze filmy i książki ostatnich siedemdziesięciu lat, jak powstają, pracują i przekształcają się mity służące retuszowaniu wizerunku Polaków. Sprawdza, jak i którędy do kanonu pamięci o relacjach polsko-żydowskich wlewają się stereotypy i jakie są tego konsekwencje. Tylko takie, odważne i bezkompromisowe naukowe działania dają szansę na przezwyciężenie emocji i oswojenie przeszłości. Odmowa konfrontacji z prawdą i utwierdzanie milczenia prowadzi donikąd - nierozpoznana agresja powraca, urazy stają się silniejsze. Ta książka to historia polskiej choroby, diagnoza i recepta w jednym.

Tomasz Żukowski - historyk literatury. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się problemami dyskursu publicznego w Polsce; interesuje się funkcjami obrazów Żyda i ich rolą w definiowaniu polskiej tożsamości oraz narracjami o PRL-u i komunizmie po roku 1989. Współautor tomu Zagłada w "Medalionach" Zofii Nałkowskiej. Tekst i konteksty oraz książki Przemoc filosemicka. Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000.

Książka "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów" - Tomasz Żukowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Wielka Litera. Książka posiada 480 stron i została wydana w 2018 r. Cena 34.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Tomasz Żukowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Talmud. Biografia - okładka książki

Talmud. Biografia

Harry Freedman
Produkty podobne:
Brzegi Syrtów - okładka książki

Brzegi Syrtów

Julien Gracq
Duch i litera - okładka książki

Duch i litera

Marlena Krupa