pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wiatr halny

Autor książki:

Anna Król

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Turleja
Rok wyd.: 2007
Oprawa: twarda
Ilość stron: 154 s.
Wymiar: 240x320 mm
EAN: 9788374110150
ISBN: 83-7411-015-5
Data: 2006-01-07
Cena wydawcy: 99.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wiatr halny "Krajowidoki” i wrażenia z Tatr w malarstwie polskim XIX i XX wieku – katalog prezentujący ponad dwieście dzieł – obrazów olejnych, pasteli i akwarel – ukazujących rozmaite motywy tatrzańskie namalowane przez zauroczonych górami polskich artystów. Katalog towarzyszył pierwszej w Polsce tak dużej ekspozycji "Motywy tatrzańskie w malarstwie polskim XIX i XX”, przedstawiającej Tatry. Zgromadzono na niej, bez wątpienia najpiękniejszą kolekcję krajobrazów tatrzańskich, między innymi najstarsze wyobrażenia Tatr utrwalone przez pierwszego polskiego malarza "krajowidoków” Jana Nepomucena Głowackiego, pastelowe arcydzieła Leona Wyczółkowskiego, ekspresyjne i symboliczne studia tatrzańskie Wojciecha Weissa, obrazy Stanisława Ślewińskiego oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) oraz pogodne prace uczniów Jana Stanisławskiego: Stefana Filipkiewicza i Stanisława Kamockiego.

"Wiatr halny. Motywy tatrzańskie w malartwie polskim XIX i XX wieku" to wystawa prezentująca ponad dwieście dzieł - obrazów olejnych, pasteli i akwarel - ukazujących rozmaite motywy tatrzańskie namalowane przez zauroczonych górami polskich artystów. Jest to pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja przedstawiająca Tatry. Zgromadzono na niej między innymi najstarsze wyobrażenia Tatr utrwalone przez pierwszego polskiego malarza "krajowidoków", Jana Nepomucena Głowackiego. Jego "Widok Tatr z Poronina" z roku 1836 otwiera prezentację, zamyka ją zaś "Widok Tatr z Galicowej Grapy", ukazany niemal z tego samego miejsca, w którym "zdejmował" swój widok Głowacki, a namalowany sto pięćdziesiąt lat później przez utalentowanego, młodo zmarlego artystę i taternika, Władysława Klamerusa (...)" (Kontrad Szulc, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie).

Książka "Wiatr halny" - Anna Król - oprawa twarda - Wydawnictwo Fundacja Turleja. Książka posiada 154 stron i została wydana w 2007 r.