pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Wiara i życie. Świadectwa duchowych przeżyć osób prześladowanych na...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Wiara i życie. Świadectwa duchowych przeżyć osób prześladowanych na Podolu w latach 1918-1990

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 101 s.
Wymiar: 147 x 208 mm
EAN: 9788372226044
ISBN: 978-83-7222-604-4
Data: 2017-10-31
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Wiara i życie. Świadectwa duchowych przeżyć osób prześladowanych na Podolu w latach 1918-1990 - ks. Paweł Gonczaruk - opis książki:

Zmiany, jakie nastąpiły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej, wraz z odrodzeniem życia religijnego przyniosły możliwość sięgnięcia do ludzkiej pamięci, aby odtworzyć historię Kościoła katolickiego i konkretnych osób wierzących w Chrystusa na terytorium reaktywowanej diecezji kamieniecko-podolskiej obrządku łacińskiego. Pojawiła się niepowtarzalna szansa źródłowego opracowania nie tylko dziejów świątyń i kościelnych struktur, ale przede wszystkim ukazania duchowych zmagań konkretnych ludzi prześladowanych za wiarę w okresie komunistycznego zniewolenia.

Materiał wspomnieniowy zebrany przez księdza magistra Pawła Gonczaruka stanowi właśnie taką próbę spojrzenia na życie duchowe osób prześladowanych za wiarę na Podolu w latach 1918-1990. Ukazuje konkretnych ludzi, którym przyszło za przekonania religijne zapłacić prześladowaniami. Z przejmujących relacji wyłania się obraz antyreligijnej ideologii komunistycznych władz i wyrafinowanych sposobów represji stosowanych wobec wierzących. Zebrany materiał wyraziście ukazuje delikatny obszar życia duchowego osób prześladowanych; rozwój ich wiary i modlitwy, praktyki sakramentalne, czynione niejednokrotnie w stanie wielkiego zagrożenia, które przynosiły bogate owoce duchowe. Wartość świadectw dawanych Chrystusowi, często w sposób niepozorny, okazała się ponadczasowa. Prześladowani stali się nie tylko wzorcami postaw heroicznych dla współczesnych sobie ludzi, ale również dla obecnych pokoleń. W zapisanych słowach osób, z których niemal wszyscy odeszli już do wieczności, tkwią głębokie prawdy o ludzkich dramatach i duchowych rozterkach, słabościach i zwycięstwach heroicznego zawierzenia Bogu. Zebranie tak bogatego materiału wymagało niemałego trudu, wiążącego się nie tylko z potrzebą poświęcenia czasu przy gromadzeniu i opracowywaniu relacji, ale też z umiejętnością dojrzałego słuchania. Wymagało wielkiej delikatności i odpowiedniego podejścia, aby zyskać zaufanie osób doświadczonych boleśnie przez życie i nierzadko obawiających się represji ze strony tych, którzy kiedyś stosowali je programowo.

ks. Jan Niemiec, fragment Wstępu

Książka „Wiara i życie. Świadectwa duchowych przeżyć osób prześladowanych na Podolu w latach 1918-1990” - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum.

Książka posiada 101 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Wiara i życie. Świadectwa duchowych przeżyć osób prześladowanych na..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dzieje Kościoła katolickiego na - okładka książki
Dzieje Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim.... Michał Siedziako, Zbigniew Stanuch, ks. Grzegorz Wejman (red.)