pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wertep historii piruet stulecia

Autor książki:

Waldemar Żyszkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 122 s.
EAN: 9788396151902
ISBN: 978-83-9615-190-2
Data: 2021-08-11
14.63 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Zbiór wierszy Waldemara Żyszkiewicza jest poetyckim komentarzem do historii ostatniego półwiecza: refleksyjnym, poważnym a czasem humorystycznym - pokazuje intelektualną ewolucję pisarza, od prób artystycznego przezwyciężania tradycji awangardowej i nowofalowej, aż po namysł nad konfliktami polskiej współczesności i kryzys zachodniej cywilizacji. Ta poezja powstawała w czasach, kiedy panował wolny rynek eschatologii, ale podmiot twórczy doszedł do wniosku, że życie rozkwita od poruszeń duszy oraz próbuje zapisywać błyski epifanii w szczelinach między człowiekiem a Transcendencją. Rzadki przypadek w najnowszej liryce (nie tylko polskiej) tomiku wierszy, który wzbogaca naszą wiedzę o otaczającej nas naturze i historii, o człowieku - jego dążeniach, rozterkach, dramatach i radościach.

Krzysztof Dybciak
To jest ten rzadki przypadek, kiedy poeta pisze o rzeczach ogólnych, światowych czy miejscowych, i jednocześnie brzmi lirycznie, gra własną melodię na lirze nastrojonej swoim jedynym sposobem. Ten tom jest w dosłownym znaczeniu inny i wobec tego tak przykuwa uwagę, że każe powtarzać czytanie aż do osiągnięcia pełnego poznania. Każdy nawrót przyniesie coś innego, zaskoczy. Myśl i emocja są tu niczym historia, która przybiera postać (cytuję) kobiety roztrzepanej, kobiety roztropnej. Nie można się oderwać.

Piotr Müldner-Nieckowski

Waldemar Żyszkiewicz (ur. w 1947 w Rzeszowie) - poeta, publicysta, prozaik, autor adaptacji oraz scenariuszy teatralnych. Z wykształcenia niepraktykujący inżynier i filozof, z zawodu nauczyciel akademicki (AGH) i dziennikarz (Tygodnik Solidarność). Autor siedmiu zbiorów wierszy, m.in.: Nazwij to nowy radosny dzień (1980), Nibylandia, Szwecja i inne stany duchowe (1984), Pieśni między mężczyzną (1994), Taki lajf. Tejk 7.0 (2016), oraz wyboru publicystyki Krótki bilans Polski tranzytowej (2017). Należy do SPP, SDP i ZAi KS-u. Mieszka w Warszawie.

Książka "Wertep historii piruet stulecia" - Waldemar Żyszkiewicz - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Książka posiada 122 stron i została wydana w 2021 r. Cena 14.63 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.