pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wenus. Schulz/Cranach

Dane szczegółowe:
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
EAN: 9788379824441
ISBN: 978-83-7982-444-1
Data: 2023-01-19
17.79 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Twórczość plastyczna Schulza poprzedza twórczość literacką. Jego dzieciństwo i młodość wypełniają niezliczone rysunki. Najpierw fantastyczne zwierzęta, kolejno portrety członków rodziny, wreszcie obsesyjnie kreślone postacie ubrane i nagie w zaaranżowanych scenach. Nie jest to rodzaj talentu, który formuje się łatwo. Widać tu mozół, zmaganie, dochodzenie do formy.

Świat Brunona Schulza jest kreacją bardzo indywidualną, choć niepozbawioną rodowodów. Kobieta zajmuje w nim centralne miejsce. Wskazując na źródła fascynacji artysty, sięgnąć możemy do ekspresjonistycznych i symbolicznych obsesji kobiet fatalnych, ropsowskich nierządnic. Na wystawie przywołujemy jednak również znacznie odleglejsze źródło fascynacji erotyką grafiki Lukasa Cranacha Starszego. Jego Ewy, Judyty, Wenus są ucieleśnieniem piękna i okrucieństwa. Ich silna, pewna postawa, ponętność ciał i chłód spojrzeń antycypują Schulzowskie obsesje.

Książka "Wenus. Schulz/Cranach" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Narodowe Centrum Kultury. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2022 r. Cena 17.79 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.