pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

We wrześniu nie pada śnieg. Niemieckie spojrzenie na operację

Autor książki:

Robert Kershaw

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 1 s.
EAN: 9788366790650
Data: 2021-08-12
37.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Operacja Market-Garden i bitwa pod Arnhem w zupełnie nowej perspektywie!
17 września 1944 roku porucznik Joseph Enthammer, oficer artylerii Wehrmachtu, spoglądając w kierunku Oosterbeeku, ujrzał coś, co wydało mu się białymi płatkami śniegu wiszącymi w powietrzu.

Nie może być, zdumiał się. We wrześniu nie pada śnieg!.

Rzekome płatki śniegu były w istocie brytyjskimi spadochroniarzami. Enthammer oglądał początek operacji Market-Garden - ogromnej ofensywy alianckich sił powietrznodesantowych. Miała ona otworzyć drogę, wiodącą holenderskimi mostami do serca III Rzeszy.

Lekko uzbrojonym, ale doskonale wyszkolonym, agresywnym i doświadczonym żołnierzom amerykańskim, brytyjskim i polskim Niemcy przeciwstawili naprędce sformowane oddziały. Do dyspozycji mieli bezładną zbieraninę ocalałych jednostek z równie bezładnego odwrotu z Francji. Teoretycznie skazani byli na klęskę, a jednak zadali przeciwnikowi mocny i niespodziewany cios.

Ostatecznie operacja Market-Garden zakończyła się bolesną porażką aliantów. Tym bardziej dotkliwą, że zadały ją oddziały słabe, przetrzebione, czy też - jak cała 1. Armia Spadochronowa generała Studenta - jeszcze kilkanaście dni wcześniej istniejące głównie na papierze.

Robert Kershaw przedstawia losy Market-Garden z perspektywy odmiennej niż zwykle, na ogół ignorowanej lub spychanej na drugi plan - z perspektywy niemieckiej. Dzięki temu We wrześniu nie pada śnieg to lektura oryginalna, wręcz obowiązkowa dla każdego, kto poznał już przebieg tej ogromnej operacji desantowej oczami aliantów.

Wspaniała praca - opracowanie wielkiej wagi dla współczesnych historyków. Pozwala na zupełnie nową ocenę tamtych zmagań.

Gen. dyw. John Frost, dowódca wojsk alianckich
podczas walk pod Arnhem
Nikt przedtem nie zapytał Niemców dlaczego cała ta operacja zakończyła się tragicznie. To, co powiedzieli Kershawowi, zmienia nasze rozumienie tamtych zdarzeń
Sunday Telegraph
Ta znakomita książka stanowi wielki wkład nie tylko w badania nad Market-Garden i nad działaniami w północno-zachodniej Europie. Porusza także wiele wciąż ważkich zagadnień ogólnowojskowych.

British Army Review
Robert Kershaw jako absolwent historii na Reading University, w 1972 roku wstąpił do Pułku Spadochronowego (Parachute Regiment), by ostatecznie trafić do dowództwa jego 10. Batalionu.

Szkolił się w niemieckiej Akademii Sztabu Generalnego i spędził dwa lata w niemieckiej Bundeswerze jako instruktor piechoty i wojsk powietrznodesantowych. Służbę w wojsku zakończył w stopniu pułkownika w 2006 roku. Jego ostatnim miejscem pracy był pion wywiadu przy kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Od 2006 roku poświęcił się całkowicie pisaniu o historii militarnej. Występuje także w roli konsultanta wojskowego.

Książka "We wrześniu nie pada śnieg. Niemieckie spojrzenie na operację" - Robert Kershaw - oprawa miękka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 1 stron i została wydana w 2021 r. Cena 37.39 zł. Zapraszamy na zakupy!