pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Was na to zdieś priwiezli, sztob wy podochli. Kazachstan 1940-1946. Seria: Z nieludzkiej ziemi

Autor książki:

Grażyna Jonkajtys-Luba

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2002
Oprawa: miękka
Ilość stron: 283 s.
Wymiar: 147x205 mm
EAN: 9788372221339
ISBN: 83-7222-133-2
Data: 2007-06-20
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

... was na to zdieś priwiezli, sztob wy podochli - to słowa, jakimi polską rodzinę, wysiedloną z Kresów Rzeczpospolitej, powitał wiosną 1940 r. Grigorij Siemionowicz Łucenko, predsiedatiel kołchozu w Poputni (Kazachstan), gdzie przewieziono rodzinę Jonkajtysów. Była to informacja podana wprost i nadzwyczaj rzetelnie. Perspektywa "zdechnięcia”, o którym wspomniał Łucenko, towarzyszyła Autorce oraz innym Polakom przez całe 6 lat pobytu w "sowieckim raju”. Świadectwo nieludzkiego okrucieństwa władz sowieckich, które skazały deportowanych Polaków na niewolniczą, śmiertelną pracę. Przejmujący obraz codziennego życia, któremu towarzyszy dramatyczna walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi, zapis "tamtych” doświadczeń, które w odczuciach i umysłach pozostawiły niezatarte piętno. Pierwotnie książka została opublikowana w Instytucie Literackim w Paryżu w 1981 r. pod pseudonimem Maria Januszkiewicz. Obecna publikacja jest drugim wydaniem krajowym, poprawionym i uzupełnionym. Zostało ono poszerzone o korespondencję z Kazachstanu, jaką prowadziła matka Autorki, sama Autorka oraz jej rodzeństwo z rodziną w Polsce. Dodatkowo zamieszczono zbiór fotografii Jonkajtysów sprzed wojny oraz po powrocie ze zsyłki. W indeksie podane zostały prawdziwe brzmienia nazwisk, zakonspirowanych w wydaniu pierwszym.

O Autorce
Grażyna Jonkajtys-Luba, wychowała się w Augustowie, w rodzinie nauczycielskiej. W dniu wybuchy II wojny światowej była uczennicą klasy maturalnej miejscowego liceum ogólnokształcącego. W 1940 r. wraz z matką i rodzeństwem zos tała deportowana do północnego Kazachstanu. W ciągu 6 lat zesłania wykonywała różne prace polowe w kołchozie - wyrabiała cegły, a przede wszystkim murowała piece i remontowała budynki kołchozowe. Po powrocie do kraju w 1946 r., w październiku, rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Ukończyła je w 1952 r. z tytułem magistra inżyniera architekta. Od 1947 r. pracowała w warszawskich biurach projektów. Równocześnie przez 14 lat była starszym asystentem w Katedrach Historii Urbanistyki i Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1965-1979 wspólnie z mężem architektem, Jerzym Lubą, pracowała w biurach architektonicznych w Ghanie i Nigerii. Od 1990 r. często przebywa w Nowym Jorku, gdzie pracuje jako wolontariusz w Instytucie Józefa Piłsudskiego. Organizuje tu wystawy, wygłasza odczyty oraz publikuje w miejscowej polonijnej prasie artykuły o problematyce syberyjskiej; współpracuje z redakcją Słownika Biograficznego Polskiej Akademii Nauk, opracowując biogramy zasłużonych architektów polskich.

Książka "Was na to zdieś priwiezli, sztob wy podochli. Kazachstan 1940-1946. Seria: Z nieludzkiej ziemi" - Grażyna Jonkajtys-Luba - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum. Książka posiada 283 stron i została wydana w 2002 r.