pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Prawo spółek. Seria: Studia prawnicze
Prawo spółek. Seria: Studia prawnicze 89.70 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Warsztaty prawnicze. Logika praktyczna z elementami argumentacji prawniczej
książka:

Warsztaty prawnicze. Logika praktyczna z elementami argumentacji prawniczej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Od.Nowa.
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 212 s.
Wymiar: 230x280 mm
EAN: 9788365101860
ISBN: 978-83-6510-186-0
Data: 2016-10-26
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Warsztaty prawnicze. Logika praktyczna z elementami argumentacji prawniczej - Włodzimierz Gromski, Paweł Jabłoński, Jacek Kaczor, Michał Paździora, Maciej Pichlak - opis książki:

Książka ta adresowana jest do studentów kierunków humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych prawników i administratywistów. Ujmując rzecz najogólniej, logika rozumiana jest tu jako nauka mająca pomóc odróżnić argumentację poprawną od niepoprawnej oraz podpowiedzieć, jak skonstruować pierwszą z nich.

Mówiąc bardziej szczegółowo - przyjmujemy, że nauczanie logiki na studiach humanistycznych spełniać powinno dwa dopełniające się cele. Pierwszy ma charakter stricte szkolny i polega na tym, by studenci opanowali konkretne, przydatne przy argumentacji (także tej "wewnętrznej", jaką jest myślenie) umiejętności, takie jak na przykład: konstruowanie definicji, dokonywanie podziału logicznego, udzielanie adekwatnej odpowiedzi, ustalanie konsekwencji wypowiedzi, rozpoznawanie nieuczciwych chwytów w dyskusji czy - w przypadku studiów przygotowujących do stosowania prawa - przeprowadzanie wnioskowania prawniczego. Znakiem powodzenia, lub jego braku, przy realizacji pierwszego ze wskazanych zadań, jest ocena, jaką student otrzymuje z egzaminu. Drugi natomiast cel dotyczy już spraw znacznie trudniejszych do wymierzenia i jako takich znajdujących się raczej poza zasięgiem szkolnej weryfikacji. Chodzi mianowicie o ćwiczenie się w przyjmowaniu postawy, która jest zarazem krytyczna i otwarta. Przejawia się ona w takich cechach, jak: zdolność do życzliwego wysłuchania innego stanowiska, cierpliwe wykładanie własnych racji czy gotowość podejścia do jakiegoś problemu z innej, dotychczas nierozważanej strony. Obydwa wskazane zadania pozwalają nam spojrzeć na logikę jako na przedmiot par excellence humanistyczny.

Wydaje się, że przedkładana tu książka ma kilka cech, które warto odnotować w słowie wprowadzającym.

Po pierwsze, zastosowaliśmy niespotykany do tej pory w polskich podręcznikach z logiki układ materiatu, dzielący całość na trzy czeki: ięzyk, Argumentacjo i Argumentacjo prawniczo. Jakkolwiek względy rygoryzmu logicznego wymagałyby potraktowania trzeciej z wyodrębnionych części jako składowej partii drugiej, to profil publikacji i związana z nim istotność problematyki prawniczej argumentacji skłoniły nas do przyjęcia innego porządku. Zaleca się przy tym lekturę zgodną z kolejnością rozdziałów i podrozdziałów, a to w związku z wykorzystywaniem wiadomości wprowadzanych wcześniej w częściach późniejszych.

Książka „Warsztaty prawnicze. Logika praktyczna z elementami argumentacji prawniczej” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Od.Nowa..

Książka posiada 212 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Warsztaty prawnicze. Logika praktyczna z elementami argumentacji prawniczej"
Włodzimierz Gromski, Paweł Jabłoński, Jacek Kaczor, Michał Paździora, Maciej Pichlak - autor m.in.:
Granice władzy prawniczej - okładka książki
Granice władzy prawniczej Paweł Jabłoński, Przemysław Kaczmarek;
Podstawy teorii pola elektromagnetycznego - okładka książki
Podstawy teorii pola elektromagnetycznego Zygmunt Piątek, Paweł Jabłoński;
Wprowadzenie do nauk prawnych. - okładka książki
Wprowadzenie do nauk prawnych. Leksykon tematyczny Andrzej Bator, Włodzimierz Gromski, Stanisław Kaźmierczyk, Artur Kozak, Zbigniew Pulka;
Profesjonalna kultura prawnicza - okładka książki
Profesjonalna kultura prawnicza Maciej Pichlak (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Normatywny wymiar godności człowieka - okładka książki
Normatywny wymiar godności człowieka Wojciech Lis, Adam Balicki (red.)
Zobowiązania - część szczegółowa - okładka książki
Zobowiązania - część szczegółowa Seria: Podręczniki... Zbigniew Radwański, Janina Panowicz-Lipska
Zobowiązania. Zarys wykładu - okładka książki
Zobowiązania. Zarys wykładu Witold Czachórski