pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Warszawa niezaistniała
książka:

Warszawa niezaistniała

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księży Młyn
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 416 s.
Wymiar: 160x210 mm
EAN: 9788377294611
ISBN: 978-83-7729-461-1
Data: 2019-12-23
43.53  59.90  16.37 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Warszawa niezaistniała - Jarosław Trybuś - opis książki:

Warszawa niezaistniała Jarosława Trybusia to fascynująca opowieść o niezrealizowanych projektach urbanistycznych i architektonicznych dwudziestolecia międzywojennego. Autor - historyk sztuki, krytyk architektury, od 2012 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy - zebrał nierozpoznane dotąd i rozproszone projekty tworzone z myślą o stolicy Polski na przełomie lat 30. i 40. XX wieku.

W Warszawie przygotowywano się wówczas do Powszechnej Wystawy Krajowej, która miała odbyć się w 1944 roku na Saskiej Kępie. Tereny wystawowe miały zajmować miejsce dzisiejszego Stadionu Narodowego i parku Skaryszewskiego. Ponadto planowano przebudowę historycznego centrum miasta z placem Piłsudskiego, placem Zamkowym i Starym Miastem, budowę nowego Dworca Centralnego wraz z Centralnym Dworcem Pocztowym, lotniska na Gocławiu oraz dzielnicy reprezentacyjnej na Polu Mokotowskim - Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Świątynią Opatrzności Bożej. Wybuch II wojny światowej przerwał realizację tych planów.

Publikacja jest efektem wieloletnich badań. Większość zawartych w książce ilustracji nie była dotąd publikowana. Fotografie i rysunki architektoniczne ze zbiorów m.in. Muzeum Narodowego i Narodowego Archiwum Cyfrowego składają się na najpełniejszy jak dotąd obraz Warszawy rysowanej pod okiem prezydenta Stefana Starzyńskiego. Zaprezentowana architektura i urbanistyka doskonale odzwierciedlają nastroje drugiej połowy lat 30. - epoki, w której modernizacyjne ambicje młodego państwa splotły się nierozerwalnie z duchem nacjonalizmu i militaryzmu. Autor stawia przewrotne pytanie: czy wizja Warszawy niezrealizowana z powodu wojny byłaby inna, gdyby nad Europą nie wisiało jej widmo?

Książka „Warszawa niezaistniała” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księży Młyn.

Książka posiada 416 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Warszawa niezaistniała"
Jarosław Trybuś - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Byłem oficerem politycznym LWP - okładka książki
Byłem oficerem politycznym LWP Eugeniusz Stefaniak
Produkty podobne: