pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wańka trep. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Historia PL
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 476 s.
EAN: 9788366649033
ISBN: 978-83-6664-903-3
Data: 2022-03-15
Cena wydawcy: 37.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

WŚRÓD LITERATURY wspomnieniowej frontu wschodniego zapiski Aleksandra Iljicza Szumilina stanowią niebywały ewenement. Spośród weteranów Armii Czerwonej, w której, by posłużyć się słowami autora, "kompanii wystarczało na tydzień", po wojnie za pióro chwytali najczęściej ci, którzy "siedzieli pod czterema warstwami belek pięć kilometrów od pierwszej linii". To naturalne - oni przeżyli. Szumilin nazywa ich "przyfrontowymi uczestnikami" wojny i wielokrotnie daje jasno do zrozumienia, co o nich myśli.

Podczas wojny autor znajdował się bezustannie na linii frontu - od 1941 do 1944 roku, kiedy to po kolejnym, piątym zranieniu i długim leczeniu nie wrócił do służby liniowej i pełnił inne funkcje wojskowe. W początkowym okresie wojny prowadził nielegalny pamiętnik, który instynktownie zniszczył. Sądząc po treści odtworzonych po latach wspomnień, postąpił słusznie. Gdyby je odkryto, dla frontowego oficera wyrok trybunału wojskowego mógł oznaczać tylko jedno
Aleksander Iljicz pracował nad swoimi wspomnieniami do ostatnich dni życia. Dokładną chronologię zdarzeń zrekonstruował głównie na podstawie listów, które pisał do domu. Szczęśliwie, miał fenomenalną pamięć. W 2012 roku internauci rosyjscy ruszyli w podróż śladami Szumilina i okazało się, że jego opisy terenu i miejsc, w których walczył są tak dokładne, że po latach można je było bez problemu odszukać. W swojej książce autor wielokrotnie podkreśla, iż opisuje wyłącznie zdarzenia, których był bezpośrednim świadkiem oraz że wszystkie osoby i nazwiska ujęte w tekście są prawdziwe.

[...]
Wspomnienia A.I. Szumilina są prawdziwym rarytasem także z innego powodu. To jedyny znany mi tak dokładny zapis działań zwiadowców na pierwszej linii, nakreślony ręką ich bezpośredniego uczestnika.

Aleksander Iljicz Szumilin zmarł w 1983 roku i wraz z żoną Augustą i synem Nikołajem jest pochowany na cmentarzu św. Archanioła w mieście Bałaszycha, na wschód od Moskwy.

(z przedmowy tłumacza)

Książka "Wańka trep. Tom 1" - Aleksander Iljicz Szumilin - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Historia PL. Książka posiada 476 stron i została wydana w 2022 r.