pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

W śmiertelnym boju. Pamiętniki niemieckiego żołnierza z frontu wschodniego

Autor książki:

Gottlob Herbert Bidermann

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Historia PL
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 416 s.
EAN: 9788366649576
ISBN: 978-83-6664-957-6
Data: 2021-05-04
36.93  44.90  7.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Pamiętniki Gottloba Herberta Bidermanna w literaturze wspomnieniowej z frontu wschodniego można ustawić w jednym szeregu z takim klasykami jak Zapomniany żołnierz Sajera, czy Przystanek Moskwa Happego. To, że przeżył wojnę, graniczy z cudem. Był wielokrotnie ranny, a większość jego kolegów z którymi zaczynał kampanię wschodnią spoczęła w grobach gdzieś w bezkresnej Rosji. Front wschodni, mimo że najokrutniejszy w tej wojnie, przyciągał autora jak magnes. Wracał tam zawsze, mimo że nie musiał, bo proponowano mu bezpieczniejsze stanowiska. Adrenalina, której tam doświadczał jednak uzależniała. Nie mógł być gdzieś indziej. Walczył na Krymie, gdzie brał czynny udział w zdobyciu twierdzy Sewastopol, brał też udział w walkach pod Leningradem. W końcu bronił Prus Wschodnich, mając naszyty na ramieniu legendarny dziś napis tamtejszych wojsk: Kurland. Wojska broniące Kurlandii nie poddały się nigdy. Dopiero kapitulacja Niemiec spowodowała, że wywieszono białe flagi. Autor po kapitulacji trafia do rosyjskich łagrów na lata. Wycieńczony, będąc na skraju życia i śmierci, powraca do Niemiec.

Wspomnienia zostały napisane po wojnie. Autor przedstawia w nich swój negatywny stosunek do Hitlera i ówczesnych rządzących w Niemczech. Na ile szczere były to wyznania? Tego już się nie dowiemy.

Książka "W śmiertelnym boju. Pamiętniki niemieckiego żołnierza z frontu wschodniego" - Gottlob Herbert Bidermann - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Historia PL. Książka posiada 416 stron i została wydana w 2021 r. Cena 36.93 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]