pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W poszukiwaniu antagonisty. O wątkach egzystencjalnych w twórczości Kornela Filipowicza

Autor książki:

Justyna Gorzkowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pewne
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 266 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788363518233
ISBN: 978-83-6351-823-3
Data: 2018-12-06
23.45 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Efekt wieloletniej pracy poznawczej nad twórczością Kornela Filipowicza. W oparciu o Bloomowską kategorię "lęku przed wpływem" w odświeżający sposób analizuje relacje jego pisarstwa z twórczością i filozofią egzystencjalistów, głównie Sartre a i Camusa.

W kręgu zainteresowań naukowych Justyny Gorzkowicz pozostaje ujęcie interdyscyplinarne tematów geohumanistycznych z pogranicza literaturoznawstwa, antropologii kulturowej, nauk o sztuce oraz problematyki socjologiczno-filozoficznej. Jako badaczka często zadaje pytanie, w jaki sposób wyglądałaby twórczość polska (również ta związana z doświadczeniami II wojny światowej) odczytana w paradygmatach współczesnych zwrotów metodologicznych (np. anxiety of influence, spatial turn, human - animals studies, itd.). W ten sposób poszukuje oryginalności polskiej myśli geopoetyckiej na tle innych narodów. Owa problematyka łączy się z wieloletnią jej pracą m.in. nad twórczością Kornela Filipowicza, której efekty prezentuje niniejsza monografia.

Książka Justyny Gorzkowicz to rzetelne, zredagowane z pasją badawczą studium literaturoznawcze o wyraźnym profilu teoretycznym, modelowanym przez kontekst filozoficzny, który uobecnia się przez system przywołań myśli i idei z obszaru filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza głównych przedstawicieli tego nurtu - Camusa i Sartre a.

Ma charakter pionierski, przynosi odkrywczą i oryginalną interpretację twórczości krakowskiego prozaika. Autorka posiłkuje się w swych rozważaniach nowszymi propozycjami antropologicznymi, szczególnie nośną znaczeniowo i popularną ostatnio kategorią "Innego". [...] Istotnymi elementami w tym obszarze są również: Bloomowska teoria "lęku przed wpływem", zjawisko "romansu rodzinnego oraz problem tożsamości i "życia autentycznego". W poszukiwaniu antagonisty" jest ważnym i cennym osiągnięciem. W pewnym sensie rewolucjonizuje badania nad twórczością Kornela Filipowicza, odsłaniając jej jakości dotychczas nierozpoznane a należące do najbardziej istotnych".

Prof. dr hab. Wacław Pyczek

Książka "W poszukiwaniu antagonisty. O wątkach egzystencjalnych w twórczości Kornela Filipowicza" - Justyna Gorzkowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Pewne. Książka posiada 266 stron i została wydana w 2018 r. Cena 23.45 zł. Zapraszamy na zakupy!