pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Vademecum nauczania fortyfikacji stałej

Autor książki:

Moritz Brunner

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fort
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 132 s.
Wymiar: 240x160 mm
EAN: 9788361832003
ISBN: 978-83-6183-200-3
Data: 2006-10-05
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Moritz Brunner (1839-1904) był jednym z najbardziej znanych austriackich teoretyków budowy fortyfikacji drugiej połowy XIX w. Obok Salisa-Soglia, Vogla czy Leithnera, wywarł ogromny wpływ na powstające w tym okresie fortyfikacje. Szczególnie na okres 1880-1900, czyli aż dwie epoki w historii fortyfikacji; jego teorie, w dużej mierze, ukształtowały zarówno formę fortów artyleryjskich, jak i nowocześniejszych fortów pancernych.
Przez cały okres swojej wojskowej kariery opracowywał podręczniki kształtujące rzesze oficerów inżynierii, w dziedzinie fortyfikacji stałej oraz polowej. Kolejne poprawiane wydania aktualizowały wiedzę, odzwierciedlając szybki rozwój techniki stosowanej w umocnieniach.
Doświadczenie zdobywał w warunkach bojowych (obserwator w trakcie oblężenia Starsburga podczas wojny francusko-pruskiej) oraz w służbie w czasie pokoju (wykładowca w Wojskowej Akademii Technicznej, Dyrektor Inżynierii w Twierdzy Przemyśl, czy w końcu przewodniczący 8. Wydziału Ministerstwa Wojny, odpowiedzialnego za techniczne szczegóły fortyfikacji budowanych w całej Monarchii Austro-Węgierskiej).
Poza podręcznikami publikował również prace analizujące wojnę forteczną, jak choćby relację z oblężenia Strasburga.
Wybrane do druku trzecie wydanie Vademecum nauczania fortyfikacji stałej ukazało się w 1880 r., w czasie powstania projektów stałej rozbudowy twierdz Kraków i Przemyśl. Niewątpliwie koncepcje Brunnera wywarły znaczny wpływ na kształt i położenie powstających w tym okresie fortów artyleryjskich. Mamy nadzieję, że niniejszy zeszyt serii Architectura et ars Militaris pozwoli Czytelnikom lepiej zrozumieć funkcjonowanie twierdz w latach 80. XIX w., jak również samych fortów artyleryjskich.
Dużym wyzwaniem dla Tłumacza oraz Redakcji było zastosowanie odpowiedniej polskojęzycznej terminologii. Staraliśmy się wykorzystać polskie słownictwo przedrozbiorowe, korzystając z nielicznych dostępnych podręczników w języku polskim. Mamy nadzieję, że wśród środowiska osób zainteresowanych zapoczątkujemy dyskusję nad koniecznością stworzenia nowego, bardziej aktualnego i rozszerzonego słownika terminologii fortyfikacyjnej.

Książka "Vademecum nauczania fortyfikacji stałej" - Moritz Brunner - oprawa miękka - Wydawnictwo Fort. Książka posiada 132 stron i została wydana w 2009 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]