pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV

Autor książki:

Wojciech S. Magdziarz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 262 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301173517
ISBN: 978-83-0117-351-7
Data: 2013-11-06
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jedyna polska książka poświęcona genezie i organizacji słynnego dworu w Wersalu Autor, niezwykle rzetelnie i obficie korzystając z wydanych źródeł i literatury przedmiotu, w uporządkowany sposób omawia genezę i organizację dworu Ludwika XIV, mieszczącego się w budynkach pałacowych Wersalu. Ukazuje rozwój instytucji dworskiej, w tym jego największą liczebność za Ludwika XIV i iście barokową strukturę. W osobnych rozdziałach prezentuje liczne służby samego króla oraz organizację życia dworskiego najbliższego otoczenia monarchy (m.in.: królowej, dam dworu, dzieci królewskich, delfina, delfiny, królewiczów). Nie pomija również wielu innych urzędów nadwornych. Tekst uzupełniają atrakcyjne zestawienia tabelaryczne, m.in. długi wykaz wszystkich urzędów i przypisanych do nich funkcji pełnionych na dworze oraz ciekawe anegdoty na temat ludzi z otoczenia Króla Słońce. Autora cechują dbałość o szczegóły i barokowy styl, dzięki którym przybliża on czytelnikom szczególną atmosferę tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Wojciech St. Magdziarz - emerytowany pracownik Instytutu Historii UJ; autor znanej i wielokrotnie wznawianej biografii Ludwik XIV - wydanej w serii biograficznej Ossolineum (I wyd. - 1991). Jeden z głównych polskich specjalistów w zakresie historii Francji okresu Króla Słońce, autor licznych artykułów z tego zakresu.

Książka "Uwodziciele władzy. Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV" - Wojciech S. Magdziarz - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 262 stron i została wydana w 2013 r.