pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Utracony dar słonej krwi
Tytuł książki:

Utracony dar słonej krwi

Autor książki:

Alistair MacLeod

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wiatr od morza
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788394352332
ISBN: 978-83-9435-233-2
Data: 2017-05-31
27.14  39.99  12.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Subtelna proza znad brzegów chłodnego Atlantyku
Alistair Mac Leod, jeden z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików XX wieku, z rzadko spotykanym kunsztem, mądrością i ciepłem opisuje życie rybaków i górników z Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii. Polscy czytelnicy znajdą w jego prozie to wszystko, za co pokochali powieści jego rodaka Michaela Crummeya: obrazy surowej, olśniewającej przyrody, bohaterów twardych, zawziętych, lecz na swój sposób romantycznych, opis piękna i trudów życia rodzinnego, a także zaskakująco delikatny mikrokosmos odciętych od świata osad rybackich.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku. Wywodzący się z Irlandii i Szkocji mieszkańcy wschodniego wybrzeża Kanady coraz dotkliwiej czują, że ich obyczaje i sposób życia zaczynają rozmijać się z wzorcami i oczekiwaniami "nowoczesności". Podczas gdy jedni opuszczają domy rodzinne i wyjeżdżają do wielkich miast, zachęceni szansą na edukację czy godziwy zarobek, inni z tym większym uporem trwają przy dawnych tradycjach, starając się chronić związane z nimi wartości i kulturę. Na kartach Utraconego daru słonej krwi wraz z plejadą bohaterów odnajdziemy z jednej strony radość, bogactwo oraz swobodę prostego, surowego życia, z drugiej zaś - smutek powoli wdzierający się w serca ludzi zmuszonych do przemierzania ścieżek nowego, bezdusznego świata, w którym "nie ma już świętego Krzysztofa, który mógłby czuwać nad podróżującymi".

Zafascynowany kulturą przekazów ustnych oraz przebogatym folklorem kanadyjskiego wschodniego wybrzeża, na którym spędził młodosć, Mac Leod dokonuje rzeczy niezwykłej. W swojej klasycznej, misternie skonstruowanej prozie uwiecznia rozsiane na brzegach oceanu wsie i miasteczka z czasów, gdy stanowiły jeszcze świat odrębny, wciąż osadzony w nadziejach i tęsknotach przywiezionych przed wiekami przez europejskich osadników - świat dzisiaj już miniony. Jednocześnie emocje, konflikty i rozterki targające bohaterami Mac Leoda są głęboko ludzkie i na tyle uniwersalne, że jego beletrystyka niejednokrotnie nabiera wymiaru poruszającej, ponadczasowej przypowieści.

Jeden z najdoskonalszych mistrzów światowej prozy
"Scotsman"

Książka "Utracony dar słonej krwi" - Alistair MacLeod - oprawa miękka - Wydawnictwo Wiatr od morza. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2017 r. Cena 27.14 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Alistair MacLeod - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dostatek - okładka książki

Dostatek

Michael Crummey
Produkty podobne:
Dostatek - okładka książki

Dostatek

Michael Crummey
Twarde światło - okładka książki

Twarde światło

Michael Crummey
Pobojowisko - okładka książki

Pobojowisko

Michael Crummey
To, co możliwe - okładka książki

To, co możliwe

Elizabeth Strout
Dziedzictwo - okładka książki

Dziedzictwo

Kazimierz Wybranowski