pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Urbanistyka XXI wieku
książka:

Urbanistyka XXI wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788301211639
ISBN: 978-83-0121-163-9
Data: 2020-07-22
55.14  59.00  3.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Urbanistyka XXI wieku - Sławomir Gzell - opis książki:

Niniejsza publikacja to wielowątkowe rozważania na temat planowania i projektowania urbanistycznego - dziedzin mających ogromny wpływ na kreowanie przemian przestrzennych miasta.

Z jednej strony może stanowić klasyczny podręcznik dla osób studiujących architekturę i urbanistykę. Z drugiej - to doskonałe źródło praktycznej wiedzy dla urbanistów oraz przedstawicieli władz samorządowych odpowiedzialnych za proces rozwoju miast.

Pierwsza część książki prezentuje w chronologicznym porządku fakty, które powodowały powstawanie nowoczesnych miast, to znaczy takich, w których wprowadzano wszelkiego rodzaju nowości techniczne ułatwiające życie, dbając jednocześnie o ich urodę. Autor omawia tu m.in.: zagadnienie miast epoki rewolucji przemysłowej oraz miast linearnych, teorię zbliżenia miasta z regionem oraz teorię miasta rozumianego jako dzieło sztuki i rodzącą się teorię miasta funkcjonalnego. Istotą narracji nie jest tu jednak wymienianie suchych faktów, nazw i dat, lecz pokazanie ciągłości i trwania wczesnych doświadczeń urbanistycznych.

W drugiej części Autor omawia najistotniejsze problemy współczesnej urbanistyki, takie jak: rozpraszanie się miast i nasz stosunek do tego fenomenu, zanikanie jednych miast i nadmierny rozrost innych, upadek nowych zgrupowań miejsc pracy, aż wreszcie rola technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Udowadnia, że żadne działanie jednostki nie jest autonomiczne, lecz wpływa na funkcjonowanie całego miasta.

"Urbanistyka XXI wieku" to wspaniałe kompendium wiedzy urbanistycznej dla wszystkich tych, którzy mają do czynienia w jakikolwiek sposób z planowaniem przestrzennym i projektowaniem urbanistycznym inwestycji miejskich. Dotyczy to nie tylko studentów i badaczy tego zjawiska ale także przedstawicieli rządowych oraz samorządowych władz wykonawczych i ustawodawczych, oraz wszystkich tych, którzy w obszarze szeroko rozumianej urbanistyki będą chcieli mieć wpływ, lub będą go mieli, na procesy rozwoju miast. Wykorzystana literatura bibliograficzna jest bardzo bogata i dobrana właściwie, ze znaczącym udziałem tytułów obcojęzycznych. Odniesienia w opracowaniu, do wymienionej w bibliografii literatury przedmiotu, pozwalają docenić nowatorskie podejście Autora do tematu, a jednocześnie uświadamiają ogromne jego znaczenie dla działań związanych z procesami inwestycyjnymi w miastach."
prof. dr hab. inż. arch. Robert Masztalski, Wrocław

Książka „Urbanistyka XXI wieku” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN.

Książka posiada 216 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Urbanistyka XXI wieku"
Sławomir Gzell - autor m.in.:
Architektura. Urbanistyka. Nauka - okładka książki
Architektura. Urbanistyka. Nauka Sławomir Gzell (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Studia z Architektury Nowoczesnej. - okładka książki
Studia z Architektury Nowoczesnej. Tom 7 Joanna Kucharzewska (red.)
Produkty podobne:
Architektura. Urbanistyka. Nauka - okładka książki
Architektura. Urbanistyka. Nauka Sławomir Gzell (red.)