pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Uczona Muza. Wiedza i poezja w Zodiaku życia Palingeniusza

Autor książki:

Ewelina Drzewiecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 280 s.
EAN: 9788366898745
ISBN: 978-83-6689-874-5
Data: 2022-09-15
49.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Zodiacus vitae - łaciński poemat filozoficzny, dydaktyczny i naukowy, którego autorem był Marcello Palingenio Stellato (Palingenius), został wydany po raz pierwszy w 1536 roku w Wenecji. Wpływowe dzieło jeszcze w XVI wieku doczekało się trzydziestu trzech edycji, kilku przekładów i polskiej parafrazy, stając się źródłem inspiracji dla najwybitniejszych nowożytnych twórców. W tym gronie znaleźli się m.in. Edmund Spenser i William Szekspir, w Polsce zaś Mikołaj Rej, Jan Kochanowski i Sebastian Fabian Klonowic. Do europejskiej popularności Zodiaku, czytanego również jako lektura w szkołach, przyczyniły się jego encyklopedyczny zamysł, bogaty pejzaż filozoficzny i duże gnomiczne zaplecze. Nie mniej istotnym ogniwem recepcji poematu stały się liczne toposy, odzwierciedlające najważniejsze idee kultury renesansu, które wypełniają każdą z dwunastu ksiąg. Zespolenie różnorodnej wiedzy z wielu dziedzin i poetyckiej wizyjności uczyniło to niezwykle uczone dzieło, jak nazywali Zodiak jego czytelnicy i wydawcy, wielkim studium wyobraźni.

Książka pomyślana została niezwykle ambitnie, a sposób realizacji jej założeń budzi uznanie. Autorka dobrze opanowała różnorodne narzędzia oraz warsztaty badawcze: translatorski, neolatynistyczny, polonistyczny, bibliologiczny, i z gracją połączyła je w osobiste instrumentarium wypracowane na potrzeby tak złożonego tematu, jakim było opracowanie źródeł, poetyki i recepcji Zodiaku życia.

Z recenzji prof. dr. hab. Radosława Grześkowiaka

Książka "Uczona Muza. Wiedza i poezja w Zodiaku życia Palingeniusza" - Ewelina Drzewiecka - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2022 r. Cena 49.92 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]